Sportni rivojlantirish vaziriga “Aleksandr Makedonskiy” ordeni topshirildi
O'zbekiston davlat jismoniy tarbiya va sport universitetida “Universitet sporti: millat salomatligi va farovonligi” mavzusida talabalar va yosh olimlarning Xalqaro ilmiy anjumani o'tkazildi.
Anjuman avvalida kitoblar, ilmiy ishlanmalar va patentlar ko'rgazmasi o'tkazildi. SHundan so'ng anjumanni O'zbekiston Respublikasi Sportni rivojlantirish vaziri o'rinbosari Abdullo Aslonov kirish so'zi bilan ochib berdi.
SHu bilan birga, Jismoniy tarbiya va sport universitetlari Xalqaro Associaciyasi Prezidenti Kayrat Zakiryanov ham anjuman ishtirokchilari va mehmonlarini xalqaro konferenciya bilan tabrikladi va faxrli mehmon tomonidan O'zbekiston Respublikasi sportni rivojlantirish vaziriga “Aleksandr Makedonskiy” ordeni topshirildi. Uni vazir o'rinbosari Abdullo Aslonov qabul qilib oldi.
Anjuman davomida yalpi majlis doirasida bir qator xorijiy va mahalliy mutaxassislar tomonidan sohadagi muhim yo'nalishlar bo'yicha maruzalar qilindi.
SHuningdek, Moldova davlat jismoniy madaniyat va sport universiteti rektori, pedagogika fanlari doktori, professor Vyacheslav Grigorevich Manolakiga O'zbekiston davlat jismoniy tarbiya va sport universiteti faxriy professor unvoni berildi.
Xalqaro konferenciya davomida delegaciya rahbarlarining uchrashuvi o'tkazildi. Unda O'zbekiston davlat jismoniy tarbiya va sport universiteti, Moldova davlat jismoniy tarbiya va sport universiteti, Ozarbayjon davlat jismoniy tarbiya va sport akademiyasi, Qirg'iziston davlat jismoniy tarbiya va sport akademiyasi, Moskva davlat jismoniy talim-tarbiya akademiyasi, Sibir davlat jismoniy tarbiya va sport universiteti va Voronej davlat jismoniy tarbiya institutlari bilan hamkorlik shartnomalarini imzoladi.
Plenar yig'ilishlaridan so'ng konferenciya o'z ishini beshta sekciya bo'yicha ham davom ettirdi. Sekciyalarda talabalar sport harakati: tajriba, muammolar, istiqbollar; sportchilarni tayyorlashning zamonaviy tizimining innovacion texnologiyalari; sog'lom turmush tarzida harakat faoliyati va ommaviy sport, sport sog'lomlashtirish turizmi; barcha turdagi talim muassasalarida jismoniy tarbiya: muammolar va istiqbollari kabi masalalari muhokama etildi.
SHunday qilib, jismoniy tarbiya va sport sohasidagi xorjiy hamda mahalliy yosh olimlar, talabalarni birlashtirib, u bo'yicha olib borilyotgan ilmiy-tadqiqotlardagi yangiliklarni xalqaro daraga ko'tarishga xizmat qilgan “Universitet sporti: millatning sog'lig'i va farovonligi” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy anjuman o'z faoliyatini yakunldi.
Yakunda esa turli nominaciyalar asosida bir qator konferenciya ishtirokchilari diplom va esdalik sovg'alari bilan taqdirlanishdi.