O'mon Milliy Olimpiya qo'mitasi o'zbek sporti yutuqlarini etirof etdi
O'zbekistonning O'mon sultonligidagi elchixonasi xodimlari O'mon Milliy Olimpiya qo'mitasi raisi SHayx Xolid bin Muhammad al-Zubair bilan uchrashishdi, deya xabar bermoqda "Dunyo" AA.
Suhbat davomida ikki mamlakat o'rtasida sport sohasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish, sport delegaciyalarining o'zaro safarlari doirasini kengaytirish, hamkorlikda qo'shma o'quv-mashg'ulot yig'inlarini tashkil etish bilan bog'liq masalalar atroflicha muhokama qilindi.
SHayx Xolid bin Muhammad al-Zubair O'zbekiston jahon va Osiyo qitasidagi etakchi sport mamlakatlaridan biri ekanini alohida takidladi. «O'zbekiston xalqaro sport reytingida o'ziga xos mavqega ega. SHu nuqtai nazardan, O'mon O'zbekiston bilan sport sohasida hamkorlik ko'lamini yanada faollashtirishdan manfaatdordir», dedi u.
Eslatib o'tamiz, O'zbekiston va O'mon sultonligi MOQlari o'rtasida 2021 yilning 26 mart kuni hamkorlik memorandumi imzolangan bo'lib, u bo'yicha qator ishlar olib borilmoqda. Endilikda ushbu aloqalarni rivojlantirish maqsadida ikki mamlakatning tegishli sport federaciyalari o'rtasida aloqalarni mustahkamlash, o'zaro kelishuv memorandumi loyihasini tayyorlash va imzolash to'g'risida ham o'zaro fikr almashildi.
Ushbu memorandum sportchi va hakamlar mahoratini oshirish, tajriba almashish, sport mutaxassislari tayyorlaydigan oliy talim muassasalari o'rtasida turli dasturlarini amalga oshirish imkoniyatini beradi.
17 mar 09:29:44
"Ўмон султонлиги" деган давлатни биринчи бор эшитишим.