FIDE prezidentining O'zbekistonga tashrifi davom etmoqda
Xalqaro shaxmat federaciyasi (FIDE) prezidenti Arkadiy Dvorkovich boshchiligidagi delegaciya yurtimizda mehmon bo'lib turibdi.
Dvorkovich boshchiligidagi delegaciya yurtimizga tashrifi davomida yana ikki yildan keyin mamlakatimizda o'tadigan 46-Butunjahon shaxmat olimpiadasiga tayyorgarlik hamda poytaxtimizda yoshlar o'rtasida o'tadigan “Toshkent-2025” o'yinlariga hozirlik jarayonlari bilan tanishdi.
Delegaciya azolari 46-Butunjahon shaxmat olimpiadasini o'tkazish bo'yicha mamlakatimizda olib borilayotgan ishlar, tayyorgarlik jarayonlari hamda shaxmatni rivojlantirishga qaratilgan islohotlar bilan yaqindan tanishdi.
Tanishuv davomida FIDE prezidenti O'zbekistonda shaxmatning ommaviyligini taminlash borasida shaxsan Prezident SHavkat Mirziyoevning ko'rsatayotgan alohida etibori qisqa fursatda o'z samarasini berganini takidlab, keyingi 6-7 yillikda O'zbekiston nafaqat sport, balki barcha sohalarda katta yuksalish sari yuzlanganini etirof etdi.