Xokkeyni yanada rivojlantirish bo'yicha Prezident qarori qabul qilindi
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining "Xokkey sport turini rivojlantirishning qo'shimcha chora-tadbirlari to'g'risida"gi qarori (PQ-334-son, 23.09.2024 y.) qabul qilindi.
Unga ko'ra, xokkey sport turi bo'yicha terma jamoalar va sport klublari uchun sport zaxirasini yaratish, iqtidorli sportchilarni saralash (selekciya)ning raqamlashtirilgan tizimini joriy qilish xokkey sport turini rivojlantirishning asosiy yo'nalishlaridan biri etib belgilandi.
2025 yildan boshlab har yili:
- xokkey sport turi bo'yicha xalqaro tashkilotlar va chet ellik mutaxassislar ishtirokida seminar-treninglar, shuningdek, ilmiy-amaliy anjumanlar o'tkazib boriladi;
- "Sport faoliyati" (xokkey) bakalavriat talim yo'nalishi talabalarining xokkey klublari sport bazalarida amaliyotini tashkil etish choralari ko'riladi.
- O'zbekiston xokkey federaciyasi, xokkey sport turi bo'yicha sport klublari va nodavlat sport talim tashkilotlari uchun foyda solig'i 3 yil muddatga 50 foizga kamaytiriladi.
O'zbekiston xokkey federaciyasi, xokkey sport turi bo'yicha sport klublari va nodavlat sport talim tashkilotlari faoliyatini moliyalashtirish uchun yuridik shaxslar tomonidan yo'naltiriladigan homiylik xayriyalari summasi foyda solig'ini hisoblashda soliq solinadigan bazadan chegirib tashlanadi.