Белбоғли кураш. Эртага Хўжаободда Ўзбекистон Кубоги старт олади
Миллий белбоғли курашнинг ёшлар орасида тобора оммалашиб бораётганини ўтказилаётган беллашувлар мисолида ҳам кўриш мумкин.
Қувонарлиси, мамлакат миқёсидаги мусобақларда барча ҳудудларидан иштирокчилар сони йил сайин ортиб бораётгани эътибор ва саъй-ҳаракларнинг маҳсули саналади.
Жудаям олис ўтмишдан бизгача ота-боболаримиз томонидан асралиб, авайланиб етиб келган миллий белбоғли курашнинг жозибасини англамоқчи бўлсангиз полвонларнинг кураш тушиш жараёнини яқиндан диққат-назар билан кузатсангиз кифоя.
Биргина мисол, белбоғли курашни кўрмаган, кузатмаган, бироқ кураш ва кўпкарилар ҳақида хўп ва кўп ёзган, “Эл-юрт ҳурмати” ордени соҳиби, Ўзбекистон ёзувчилар уюшмаси аъзоси, қашқадарёлик таниқли ёзувчи Ғози Раҳмон ҳам 2003 йили “Баркамол авлод” спорт ўйинларининг финалида белбоғли кураш дастурини айнан Андижон вилоятининг Хонобод шаҳрида ўтказилган жараёнини ёритиш мақсадида бормаганида, кўрмаганида бу спорт турига ошиқ бўлмасди. Ҳатто ошиқ ва шайдо бўлиб, ҳайратини яширолмасдан  ушбу шеърни белбоғли кураш майдонидан туриб битмаган бўлармиди.