"Бош вазир кубоги" мусобақаларига қуръа ташланди ФОТОГАЛЕРЕЯ
Ўзбекистон Жисмоний тарбия ва спорт вазирлигида спортнинг футбол (эркаклар) ва волейбол (аёллар) турлари бўйича ташкил этиладиган "Бош вазир кубоги" мусобақасига қуръа ташлаш маросими бўлиб ўтди.
Маълумки, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида 2019 йил 4 сентябрь куни «2020 йилда Япониянинг Токио шаҳрида бўлиб ўтадиган Олимпиада ўйинларига тайёргарлик кўриш, оммавий спорт ва жисмоний тарбияни ривожлантириш бўйича олиб борилган ишлар натижадорлиги ва бу борада амалга ошириладиган долзарб вазифалар тўғрисида» видеоселектор йиғилишида кўра вазирликлар, идоралар ва хўжалик бирлашмалари ҳамда ҳудудлардаги йирик корхона ва ташкилотлар кесимида бир ой муддатда ходимларнинг маданий савиясини ривожлантириш, уларни соғлом турмуш тарзига ўргатиш, жисмоний тарбия кўникмасини шакллантириш, спортнинг оммавийлигини таъминлаш, маданият клублари ва спорт тўгаракларига кенг жалб этиш, улар ўртасида турли оммавий маданий ва спорт тадбирлари, шу жумладан “Бош вазир кубоги” мусобақасини ўтказиш вазифаси ҳам юклатилган эди.
Мазкур топшириқнинг ижросини таъминлаш мақсадида Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги ташаббуси билан вазирликлар, идоралар, хўжалик бирлашмалари, йирик корхона ва ташкилотларнинг марказий аппарати ходимлари ўртасида спортнинг футбол (эркаклар) ва волейбол (аёллар) турлари бўйича мусобақалар ташкил этилмоқда.
“Бош вазир кубоги” мусобақаларида қатнашиш учун мамлакатимизда фаолият олиб бораётган 150га яқин вазирлик, идора, хўжалик бирлашмалари, йирик корхона ва ташкилот таклиф этилганди.
Якунда эркаклар ўртасидаги футбол мусобақаларида қатнашиш учун 64та жамоа талабнома тақдим этган бўлса, волейбол мусобақаларида иштирок этиш истагини билдирган жамоалар сони эса 11тани ташкил қилди.
Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги биносида мусобақаларга қуръа ташлаш маросими ва матбуот анжумани ташкил этилди. Тадбирда вазирлик, Ўзбекистон футбол ассоциацияси ва Ўзбекистон волейбол федерациясининг мутасадди ходимлари, иштирокчи жамоалар вакиллари ҳамда оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирок этди.
Дастлаб ташкилотчилар ушбу мусобақанинг мақсад-моҳияти ва ўтказилиш тартиби ҳақида қисқача маълумот беришди. Шундан сўнг волейбол мусобақаларига қуръа ташланди.
“Бош вазир кубоги”. Волейбол (аёллар ўртасида)