Бугун шахмат Олимпиадасининг сўнгги турида Франция ва Туркияга қарши баҳс олиб борамиз
Бугун Венгрия пойтахти Будапешт шаҳри мезбонлик қилаётган Бутунжаҳон шахмат Олимпиадаси ўз якунига етади.
Афсуски, амалдаги Олимпиада чемпиони бўлиб келган Ўзбекистон эркаклар терма жамоаси бу ваколатни кеча Ҳиндистонга топширди. Биз қўпол хатолар эвазига Хитойга аламли тарзда 1,5:2,5 ҳисобида ютқаздик. Ҳиндистон эса бундан фойдаланган ҳолда АҚШни мағлубиятга учратди ва очколарини 19 тага етказиб олди. Бу билан улар муддатидан аввал Бутунжаҳон шахмат Олимпиадаси чемпионига айланишди. Ҳозирча Ҳиндистондан очко тортиб олган ягона жамоа айнан биз бўлиб турибмиз.
Cўнгги тур олдидан Ўзбекистонда бронза медали учун назарий имконият бор, аммо жуда ҳам кам. Бугун йигитлар Франция терма жамоасига қарши баҳс олиб боришади. Французлар ҳам биз сингари 15 очкога эгалар. Тўртинчи ўриндаги АҚШ ҳисобида ҳам 15 очко бор. Ўзбекистон қўшимча кўрсаткичларга кўра 5-поғонадан жой олган. Хитой 17 очко билан иккинчи ўринга кўтарилиб олган бўлса, Словения 16 очко билан кучли учликка якун ясаган.
Бугун ўтказиладиган 11-турда Ҳиндистон Словенияга қарши баҳс олиб боради. Ҳиндлардан бу учрашувда ғалаба кутамиз. Асосий рақибларимиз АҚШ ва Хитой ўзаро баҳс олиб боришади. Бу учрашув дуранг натижа билан якунлангани биз учун фойдали. Ўзбекистон эса ўз ўрнида Францияни мағлуб эта олса, Бутунжаҳон шахмат Олимпиадасининг бронза медалларини қўлга киритади.
11-турнинг қизиқарли учрашувлари: