Ҳамюртларимиз сузиш бўйича Италиядаги анъанавий халқаро турнирида муваффақиятли иштирок этдилар
2017 йилнинг 1-4 июнь кунлари Италия пойтахти Рим шаҳрида сузиш бўйича “Tiro a volo nuoto” анъанавий халқаро турнири ўтказилди.
Учинчи бор ташкил этилган мазкур мусобақада Европанинг қатор давлати вакиллари каби мамлакатимиз спортчилари ҳам совринли ўринлар учун кураш олиб бордилар. Эътиборлиси, мазкур халқаро турнирда Ватанимиз шарафини ҳимоя қилган 4 нафар спортчимиздан учтаси совринли ўринларни банд этишди.
Жумладан, терма жамоамиз етакчиларидан бири Ҳуршиджон Турсунов 100 метр масофага эркин усулда сузиш бўйича ўтказилган мусобақада 00:49.54 сония натижа билан олтин медалга сазовор бўлган бўлса, 200 метр масофага эркин усулда сузиш баҳсларида ҳам маррага 1:50.55 сонияда етиб келиб, шоҳсупанинг энг юқори поғонасига кўтарилди. Қувонарлиси, Ҳуршиджон ҳар икки йўналишда ҳам “Tiro a volo nuoto” халқаро турнирининг рекордини янгилади.
“Рим шаҳрида ўтказилган халқаро турнир спортчиларимиз учун жорий йилнинг 14-23 июль кунлари Венгрия пойтахти Будапешт шаҳрида ўтказиладиган жаҳон чемпионати олдидан ўзига хос тайёргарлик босқичи вазифасини ҳам ўтади, - дейди Ўзбекистон сузиш федерацияси бош котиби Алишер Ғаниев. Жаҳон чемпионатига тайёргарликнинг сўнгги босқичини спортчиларимиз мамлакатимизда ўтказишади.
Спортчиларимизга сузиш спорт турининг энг йирик мусобақаларидан бири ҳисобланган жаҳон чемпионатига муносиб тайёргарлик кўришлари учун барча зарур шароитлар яратилган. Умид қиламизки, Венгрияда бўлиб ўтадиган жаҳон чемпионатида ҳам спортчиларимиз ўзларига билдирилган ишончни оқлашади”. Биз ҳам ўз навбатида спортчиларимизга бўлажак йирик мусобақада омад ва зафарлар тилаб қоламиз. Маълумот учун. Жаҳон чемпионатида Ватанимиз шарафини Ҳуршиджон Турсунов, Алексей Тарасенко, Артём Козлюк ва Даниил Букин ҳимоя қиладилар.