Икки эркин курашчимиз Махачқалъада машғулот ўтказяпти
Шу кунларда эркин кураш бўйича Ўзбекистон терма жамоасининг икки етакчи аъзоси Махачқалъа шаҳрида ўқув-машғулот йиғинида иштирок этяпти.
Аниқроғи, яқинда Ҳиндистоннинг Нью-Дели шаҳрида ўтган Осиё чемпионати ғолиби Иляс Бекбулатов (-65 кг) ҳамда Жавраил Шапиев (-86 кг) доғистонлик курашчилар билан биргаликда машғулот ўтказмоқда.
Хабарингиз бор, бутун дунёда тарқалиб бораётган ва "аср вабоси" сифатида қаралаётган коронавирус сабаб мамлакатимизда барча оммавий тадбирлар, хусусан спорт мусобақалари ҳамда машғулотлар бекор қилинган. Шапиев ва Бекбулатов спорт формаларини ушлаб туриш мақсадида Махачқалъадаги йиғинда қатнашяпти.
Эслатиб ўтамиз, ҳозирча Токио Олимпиадасининг Осиё қитъаси мамлакатлари учун лицензион мусобақаси қачон ва қаерда ўтказилиши маълум эмас.
17 мар 19:29:30
Буни нимаси ажабланарли хабар. Чунки иккаласиям Доғистонлик ва маълум маблағ эвазига Ўзбекистон номидан мусобақаларда иштирок этаяпти. Улар Доғистонга бориб машғулот ўтказмаяпти, балки ҳар доимгидек ўз уйида мусобақаларга тайёргарлик кўраяпти. Аксинча, шу вазнда иштирок этиши мумкин бўлган маҳаллий курашчилар чориғини судраб юрибди. Бизга нима учун керак бунақа сохта ўринлар ва медаллар? Ахир тажрибада бир неча бор исботландику, бу каби легионерлардан наф йўқлиги. Бир амаллаб олимпиадада медал олади ва бир неча йилдан кейин допинг текшируви ижобий натижа бериб, медалдан махрум этилади. Лекин бир неча минг нафар солиқ тўловчилар маблағини ўзлаштириб Доғистонига суриб юборади.