Иккинчи жаҳон уруши қатнашчилари орасида юнон-рим курашчимиз Ҳамид Воҳидов ҳам бор
Фахрий курашчиларимиздан бири, Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган мураббий Ҳамид Воҳидов ҳам Иккинчи жаҳон урушида иштирок этган.
Ҳамид ака бутун ҳаёти ва фаолиятини Ўзбекистонда юнон-рим курашининг оммалашишига сарфлади. У қийинчиликларга тўла суронли йилларни шундай эслаган эди:
“Биз қийин даврни бошдан кечирдик. Машғулотлар мат, яъни кураш гиламида эмас, балки матраслар устида ўтказиларди. Бухорода эса вазият бундан ҳам аянчли аҳволда эди. Кураш майдонида ердан 30 сантиметр чуқурликда бўлиб, ичига опилка, яъни тахта қириндиси тўшалганди”.
Ҳамид Воҳидов Бухоро шаҳрида дунёга келган. 1942 йилда 10-синфни тамомлаган бўлажак курашчимиз харбий хизматга чақарилди ва Ватан ҳимояси учун оловли кураш майдони – Сталинград фронтига жўнаб кетди. Воҳидов Сталинграддан то Берлингача бўлган масофани ғолибона босиб ўтди.
1945 йилда иккинчи жаҳон уруши якунлангач, Ҳамид Воҳидов ўзи туғилиб ўсган Бухорога қайтди ва юнон-рим кураши тўгарагини очди. 1947 йилда аввалига Бухоро шаҳри, кейин эса Ўзбекистон чемпиони бўлди.
У 1950 йили яна харбий хизматга чақирилди. Хизмат давомида Туркистон харбий округи (ТуркВО) чемпионига айланди. 1955 йилда эса собиқ Иттифоқ Армияси чемпиони бўлди ва бу билан унга лейтенант унвони берилди. 1956 йили СССР халқлари Спартакиадасида 5-ўринни эгаллади. Бу натижа унга СССР спорт устаси унвонининг берилишига хизмат қилди. Ҳамид Воҳидов спортчилик фаолияти давомида 13 карра Ўзбекистон чемпиони бўлди.
Мураббийлик фаолиятида 30 нафардан зиёд спорт усталарини тайёрлади. Унинг меҳнатлари муносиб тақдирланиб, қаҳрамонимизга Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган мураббий унвони берилди. Ҳамид ака 1998 йил фахрийлар ўртасида ўтказилган жаҳон чемпионатида иштирок этиб, юнон-рим кураши баҳсларида кумуш медални қўлга киритди.
Биз Ҳамид Воҳидов мисолида Иккинчи жаҳон урушида қатнашган, бугунги доруломон кунларимиз сабабчиси бўлганлар учун бошимиз ерга теккунча таъзим қиламиз.