Жаҳон чемпионати. Афруза яна ғалаба қозонди, Жавоҳир ҳам
Грузиянинг Батуми шаҳрида давом этаётган шахмат бўйича ўсмирлар ўртасидаги жаҳон чемпионати ўзининг қизғин палласига кириб боряпти.
8, 10 ҳамда 12 ёшли шахматчилар ўртасида ташкил этилаётган жаҳон чемпионатида дунёнинг 100га яқин мамлакатидан истеъдодли шахматчилар иштирок этяпти.
Саккиз ёшлилар ўртасидаги мусобақада ўз имкониятини синаб кўраётган Ҳумоюн Бекмуродов ниҳоят 6-турда ғалаба қозонди. Қора доналарда ҳаракат қилган ҳамюртимиз ЖАР вакили Лехан Конингни таслим этди.
Ўн ёшли шахматчилар баҳсида биринчи рақам остида таснифланган Исломбек Синдоров оқ доналарда ўйнашига қарамай, беларуслик Силич Яхорни енга олмади. Баҳс дуранг натижа билан якунланди.
Ўн икки ёшли шахматчилар мусобақасида иккинчи тартиб рақамли иштирокчи бўлган Жавоҳир Синдоров эса аксинча ғалабага эришди. У қора доналарда ўйнаб, канадалик Хуанг Кьюни мағлубиятга учратди.
Қизларимиздан Афруза Ҳамдамова бешинчи ғалабасини қўлга киритди. У оқ доналарда ҳиндистонлик Роут Яшидадан устун келди. Юлия Хегай қирғизистонлик Азалия Мирланкизи билан муросага келди. Мафтуна Бобомуродова эса россиялик Эмилия Завиваевага ютқазиб қўйди.