Жавоҳир Синдаров Freestyle Chess Grand Slam турнири 1/2 финалида!
Гроссмейтеримиз Жавоҳир Синдаров нуфузли Freestyle Chess Grand Slam турнирининг саралаш баҳсларида муваффақиятли иштирок этяпти.
Ҳамюртимиз 20 нафар шахматчи қатнашган саралаш баҳсларида 7,5 очко билан плей-офф босқичига йўл олди. Синдаров 6 ғалаба ва 3 дуранг билан қўшимча кўрсаткичларга кўра 3-ўринни эгаллади. Етти ғалаба, 1 та дуранг ва 1 та мағлубият қайд этган россиялик Денис Лазавик 7,5 очко билан 2-поғонадан жой олди. Словения шарафини ҳимоя қилаётган Владимир Федосеев эса 8 очко билан 1-ўринни банд этди.
Жавоҳир Синдаров плей-офф босқичини ҳам муваффақиятли ўтказяпти. У 1/8 финалда хитойлик Вей Йини 1,5:0,5 ҳисобида мағлубиятга учратди. Чорак финалда эса ҳиндистонлик гроссмейстер Рамешбабу Праггнанандҳага ҳеч қандай имконият қолдирмади - 2:0!
Бугун Жавоҳир 1/2 финалда яна бир хитойлик шахматчи - Ю Янг Йига қарши баҳс олиб боради. Финал учрашув ҳам бугунга белгиланган. Ғолиб шахматчи февраль ойида бўлиб ўтадиган асосий турнирга йўлланма олади. Унда Нодирбек Абдусатторов ҳам иштирок этади. Нодирбек тўғридан-тўғри йил давомида дунёнинг бир нечта шаҳрида ўтказиладиган Freestyle Chess Grand Slam 2025 турнири иштирокчисига айланган.
Афсуски, яна бир гроссмейстеримиз Шамсиддин Воҳидов саралаш турнирида 9 имкониятдан 6 очко (5 ғалаба, 2 дуранг, 2 мағлубият) тўплаб, қўшимча кўрсаткичларга кўра 19-ўрин билан кифояланди.