Ниғматов Минск турнирининг 18 ёшлилар мусобақасида чемпион бўлди
Беларусь пойтахти Минск шаҳрида тезкор шахмат бўйича Виктор Крупейчик хотирасига бағишланган халқаро турнир якунланди.
Ушбу мусобақада юртимиз шарафини ФИДЕ устаси Ортиқ Ниғматов ҳимоя қилди. Турнирда халқаро гроссмейстерлар - Антон Коробов (Украина, 2736), Дмитрий Андрейкин (Россия, 2733), Сергей Жигалко (Беларусь, 2724), Рауф Мамедов (Озарбайжон, 2711) сингари шахмат юлдузларининг иштирок этаётгани мусобақа нуфузидан дарак бериб турибди.
Турнирнинг сўнгги куни шахматчилар 9-10 ва 11-турларда ўзаро баҳс олиб боришди. Ниғматов охирги учта партиянинг барчасида рақибларини мағлубиятга учратиб, якунда 8 очко жамғаришга муваффақ бўлди. Бу натижаси эвазига у 18 ёшгача бўлган шахматчилар орасида чемпионга айланди.
Ҳамюртимиз умумий турнирда халқаро гроссмейстерларни ортда қолдириб, совринли бешинчи ўринни эгаллади. Тўртинчи ўриндан жой олган беларуслик гроссмейстер Алексей Фёдоров ҳам Ниғматов сингари 8 очко тўплади.
Турнирнинг биринчи рақамли иштирокчиси халқаро гроссмейстер Рауф Мамедов (Озарбайжон, 2711) 9,5 очко билан мусобақа ғолиблигини қўлга киритди. Ортик Ниғматов 3-турда Мамедов билан дуранг ўйнаганди.