Оғир атлетика. Жаҳон кубоги олдидан мураббийларимиздан кутилмаган қарор
Бугун Хитойнинг Тяньцзинь шаҳрида оғир атлетика бўйича Жаҳон кубоги старт олди.
Йилнинг сўнгги нуфузли мусобақаларидан бирида сайёрамизнинг энг кучли полвонлари ғолиблик учун баҳс олиб боради. Шубҳасиз, унда Ўзбекистон терма жамоаси ҳам ғолиблик учун курашади. Сизларни Токио Олимпиадасига қимматли рейтинг очколарини тақдим қиладиган мазкур мусобақа атрофидаги қизиқарли маълумот ва фактлар билан таништириб ўтамиз:
Терма жамоамиз иштирокчилар сони бўйича кучли учликда.
Шубҳасиз, Ўзбекистон терма жамоаси вакиллари ҳар бир мусобақада етакчилар қаторида тилга олинади. Бу мусобақада ҳам вакилларимиз асосий таркиб билан иштирок этмоқда ва ғолиблик учун баҳс олиб борадиган вакилларимиз сони 11 нафарни ташкил қилади. Бу Хитой (20) ва Жанубий Корея (16) терма жамоаларидан сўнг учинчи кўрсаткич демакдир.
Адҳамжон Эргашев ўз вазнини ўзгартиради.
Мусобақанинг кутилмаган жиҳатларидан бири маҳоратли спортчимиз Адҳамжон Эргашев ушбу мусобақада -73 килограмм вазн тоифасида иштирок этиши бўлди. Маълумки, вакилимиз -67 кг. тоифада иштирок этиб келарди ва ушбу вазнда Токио Олимпиадаси йўлланмасини деярли нақд қилиб қўйган. Мураббийлар штабининг мазкур қарори эса кўпчиликни таажжублантирди. Негаки, бу вазнда Олимпиада рейтингида еттинчи поғонани эгаллаб турган Достон Ёқубов иштирок этиб келар эди. Демак, Жаҳон кубогида Эргашев ва Ёқубов елкма-елка юртимиз шарафини ҳимоя қилишади. Уларнинг асосий рақиби эса, шубҳасиз, мусобақа мезбонлари бўлади.
Жаҳон кубогида вакилларимиз иштирок этадиган тақвим:
10 декабрь:
-73 кг: Адҳамжон Эргашев ва Достон Ёқубов
11 декабрь:
-55 кг: Муаттар Набиева ва Нигора Абдуллаева
12 декабрь:
-81 кг: Турсуной Жабборова
Бугун Ўзбекистон Республикаси Давлат мадҳияси қабул қилинган кун. Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси ушбу сана муносабати билан барча ҳамюртларимизни муборакбод этиб, атлетларимиз шарафига мадҳиямизнинг Хитой аренасида бир неча бор янграшини тилаб қолади.