Оғир атлетика. Муҳаммадқодирда олтин медаллар
Халқаро бирдамлик мусобақасининг эркаклар ўртасидаги -81 кг вазн тоифасида совриндорлар номи маълум бўлди.
Ушбу вазнда ватанимиз шарафини икки нафар иштирокчи Ҳакимжон Шамсиддинов ва Муҳаммадқодир Тоштемиров ҳимоя қилди. Қайд этиш керакки, ҳар иккала вакилимиз мазкур вазндаги энг ёш атлетлар ҳисобланишади. Буэнос-Айрес ўсмирлар олимпиадаси совриндори Тоштемиров даст кўтаришда 160 кг, силтаб кўтаришда 181 кг, икки баҳс якунига кўра 341 кг оғирликдаги тошни боши узра баланд кўтариб, терма жамоамиз ҳисобидаги олтин медаллар сафини кенгайтирди. Унинг шарафига мадҳиямиз янгради.
Қирғизистон жамоаси аъзоси Эмил Молдодосов 152+181=333 кг оғирлик билан кумуш медалларни эгаллаган бўлса, яна бир қўшнимиз туркманистонлик Рустам Аннабердиев 326 кг (147+179) тошни ўзига бўйсиндириб шоҳсупанинг учинчи ўрнидан жой олди.
"Мусобақага олтин медалларни кўзлаб келгандим. Бироқ, ўз устимда яна бироз ишлашим керак экан. Насиб этса, келгусидаги Осиё чемпионатида бу мақсадимни амалга ошираман. Тошкентга учинчи бор келишим. Ўзбекистонликларнинг меҳмондўст, бағрикенг халқ эканлиги тўғрисида кўп бор гапирилади. Ҳар сафар келганимда бунга яна бир бор амин бўламан. Ўзбекистон менга ёқади",- деди, бронза медаллари соҳиби Рустам.
"Ҳали кўрасизлар, фарзандим Олимпиада чемпиони бўлади"
Анъанадан бироз чекиниб чемпион эмас, балки уни дунёга келтирган, вояга етказган инсон, Муҳаммадқодирнинг оналари Улфатой опа Тоштемированинг кўнглидаги гапларига қулоқ тутдик:
"Қувончим ичимга сиғмаяпти. Фарзандим бу спорт тури билан 10 ёшидан бошлаб шуғулланган. Турмуш ўртоғим Муҳаммадқодирни илк бор оғир атлетикага олиб борганларида қарши бўлганман, хавотир олганман: ҳали ёш бўлса бу спорт унга жуда қийинлик қилади деб. Лекин мана орадан шунча йиллар ўтди, тинимсиз меҳнат қилди. Аргентина олимпиадасида муваффақиятли қатнашди.Оддий бир қишлоқ боласининг бундай улкан натижаларга эришишида Юртбошимизнинг спортга берган эътиборлари муҳим рол ўйнайди. Фарзандимни шу йўлгача етиб келишида катта хизмат қилган мураббийларига алоҳида миннатдорчилик билдираман. Худо хоҳласа, кўрасизлар, болажоним Олимпиада чемпиони бўлади. Ўзбекистон номини дунёга танитаман деган барча спортчилар учун кечаю-кундуз дуодамиз, барчаларига омад ёр бўлишига тилакдошмиз",- дейди.
Сиздек оналар бор экан, Ўзбекистондан минглаб чемпионлар етишиб чиқаверади.