Осиё боксида нималар бўляпти? Қозоғистон Ўзбекистоннинг яна икки медалини олиб қўйиш ҳаракатида
Бокс бўйича Ўзбекистон терма жамоаси 30 ноябрь - 11 декабрь кунлари ўтказилган Осиё чемпионатида умумжамоа ҳисобида биринчи бўлганди.
Вакилларимиз умумий ҳисобда 11 та олтин, 6 та кумуш ва 3 та бронза медалларини қўлга киритишганди.
Аммо, мусобақадан бир неча кун ўтиб, -71 кг вазнли боксчимиз Ҳавасбек Асадуллаевдан олтин медаль олиб қўйилди. У финал жангида қозоғистонлик рақиби - Аблайхан Жуссуповни тишлаб олгани учун олтин медалдан маҳрум қилинганди. Шундан сўнг Аблайхан Жуссупов Осиё чемпиони сифатида эълон қилинганди.
Лекин, шу кунларда яна бир кутилмаган хабар тарқалди. Баҳсларда -63,5 кг вазн тоифасида иштирок этган Адҳамжон Муҳиддиновнинг финалда мезбон боксчи, Таиланд вакили Сомчай Волнгсуван билан жангидаги реферининг ҳаракати ҳам протестга сабаб бўлибди.
Шунингдек, IBA -48 кг вазн тоифасидаги финал - Шодиёр Мелиқўзиев ва Санжар Ташкенбай ўртасидаги баҳсни ҳам қайта кўриб чиқаётган экан. Ёдингизда бўлса, ўша финалда Шодиёр рақибини нокдаун ҳолатига тушириб қўйганди. Қозоғистон бокс федерацияси эса "ўша вазиятда нокдаун асоссиз равишда очилган ва бу якунда Мелиқўзиевнинг ғалабасини таъминлаган" деган мазмунда даъво киритган.
Авваллари Осиё чемпионатида мусобақа якунланганидан сўнг натижалар ўзгартириш ҳолатлари кузатилмаган. Хар ҳолда мен бундай бўлганини эслай олмайман.
Ҳавасбек медалдан маҳрум бўлганидан сўнг ҳам, Ўзбекистон терма жамоаси кумушлар ҳисобига умумжамоа ҳисобида биринчи ўринда қолганди. Лекин негадир Осиё бокс конфедерацияси ижтимоий тармоқдаги саҳифасида эълон қилган янги рейтингда Қозоғистонни биринчи ўринга жойлаштирди.