Ўзбекистон терма жамоасининг Осиё чемпионатидаги битта олтин медали олиб қўйилди
Куни кеча Таиланд давлатида якунига етган бокс бўйича катталар ўртасидаги Осиё чемпионатида Ўзбекистон терма жамоаси 11 та олтин, 6 та кумуш, 3 та бронза, жами 20 та медаль билан умумжамоа ҳисобида биринчи ўринни эгаллаганди.
Афсуски, эркаклар терма жамоамизнинг битта олтин медали олиб қўйилиб, финалда ютқазган қозоқ боксчиси Аблайхай Жусуповга тақдим этилди. -71 кг вазн тоифасида Осиё чемпиони бўлган ҳамюртимиз Ҳавасбек Асадуллаев жанг чоғида рақибининг елкасидан тишлаб олгани учун шундай қарорга келинган.
Қозоғистон бокс федерацияси ушбу ҳолат бўйича Осиё бокс конфедерациясига шикоят хати киритган. Вазиятни ўрганиб чиққан тартиб-интизом қўмитаси Асадуллаевни дисквалияфикация қилиб, унинг олтин медалини Аблайханга тақдим этди. Бу билан Қозоғистон терма жамоасининг олтин медаллари сони биттага кўпайди, аммо қўшниларимиз умумжамоа ҳисобида Ўзбекистондан ўтиб кета олишмади.