Қиличбозлик, От Спорти, Замонавий бешкураш
Тарихий натижа: замонавий бешкурашчиларимиз Олимпия ўйинларига яна бир лицензия қўлга киритишди
Хитойнинг Ухань шаҳрида давом этаётган замонавий бешкураш бўйича Осиё-Океания чемпионати спортимиз тарихи учун унутилмас воқеликларга бой бўлиши билан ёдда қолмоқда.
Аёллар ўртасида кечган беллашувлардан сўнг энди эркаклар терма жамоасида ҳам ҳамюртимиз Александр Савкин келаси йил Токиода бўлиб ўтадиган Олимпия ўйинларига йўлланма қўлга киритди. Қайд этиш жоиз, терма жамоамиз ушбу спорт турида ўзбек спорти тарихида илк бор Олимпия ўйинларига йўлланма олди.
Мазкур мусобақада Осиё ва Океания минтақасининг энг кучли 12 терма жамоасидан аёллар ўртасида 26, эркаклар ўртасида эса 32 нафар сара бешкурашчилар баҳс олиб борди.
Таъкидлаб ўтиш керакки, ўзбек спорти тарихида бундай кўрсатгич биринчи бор қайд этилмоқда. Куни кеча эса Алисэ Фахрутдинова аёллар ўртасида ўтказилган саралаш босқичида учинчи ўринни эгаллаб, Олимпия ўйинларига йўлланма кўлга киритган эди. Мусобақа якунига кўра, спортчиларимиз жамоавий рейтингда бешинчи пoғонани эгаллаб, Олимпия ўйинларининг 2 та лицензиясига сазовор бўлишди. Замонавий бешкураш мамлакатимизда энди ривож топиб бораётган спорт турларидан бири. Боиси ушбу йўналишга авваллари деярли эътибор қаратилмас эди, аммо 2018 йил охирида федерация бошқарувида бўлган ўзгаришлар бугун ўз мевасини бермоқда.
Мусобақа якунида терма жамоаларнинг кучли бешлиги қуйидаги кўринишга келди: