“Тошкент кузи” мусобақаси старт олди
Халқаро Шахмат академиясида Ўзбекистон Шахмат федерацияси, Халқаро Шахмат академияси ва “Марказий Шахмат клуби” ҳамкорлигида анъанавий “Тошкент кузи” шахмат турнири старт олди.
Унда мамлакатимизнинг турли ҳудудларидан 200 га яқин иштирокчи қатнашмоқда. Мусобақа 9 кун давом этиб, 9 турдан иборат. Якунда мусобақа ғолиблари рейтинг очколари шу билан биргаликда пул мукофотларига эга бўладилар.
Иштирокчилар “А” ва “Б” гуруҳларига бўлинишган. “Б” гуруҳда 2006 йилда туғилган ёки 2006 йилдан кичик иштирокчилар қатнашишса, “А” гуруҳда рейтинг баллар олиш имконияти бор ва унда ёш чегараси белгиланмаган.
“А” гуруҳдагилар учун ҳар бир партия якунигача 90 дақиқа вақт берилади ва ҳар бир юришга 30 сония қўшилади. “Б” гуруҳда эса партия сўнггигача 90 дақиқа берилади, аммо ҳар бир юриш учун алоҳида вақт қўшилмайди.
Ғолиблар 23 октябрь куни Халқаро Шахмат академияси биносида тақдирланадилар.