"Uzchess Cup". Нодирбеклар қўшҳоким, дербида дуранг, Суяровда илк мағлубият, Шамсиддин пешқадамни таслим этди
Шу кунларда пойтахтимиз шахмат юлдузлари иштирокидаги "Uzchess Cup" супертурнирига мезбонлик қилмоқда.
Мукофот жамғармаси 166 000 АҚШ долларини ташкил этувчи мусобақада 7-тур учрашувлари ортда қолди. Қувонарлиси, айнан ушбу турдан кейин турнирнинг уччала гуруҳи - "Masters", "Challengers" ва "Futures"да ўзбекистонлик шахматчилар пешқадамликни ўз қўлларига олишди. Шу кунгача "Masters" ва "Futures"да ҳамюртларимиз карвонбошилик қилишаётганди.
Кеча "Challengers" гуруҳининг марказий учрашувида Шамсиддин Воҳидов шу кунгача пешқадам бўлиб келган сербиялик Александар Инджични мағлубиятга учратди ва 5 очко билан 1-ўринга кўтарилиб олди. Сербияликлар Инджич ва Александр Предке ҳисобида 4,5 тадан очко бор ва улар кучли учликка якун ясашган. Бу турда Жаҳонгир Воҳидов қора доналарда ўйнашига қарамай, германиялик Александр Донченкони енгишга муваффақ бўлди.
Кучлилар жам бўлган "Masters" гуруҳининг 7-турида ҳам ўзбек дербиси кузатилди ва жуда тез якунланди. Истеъдодли гроссмейстерларимиз Нодирбек Якуббоев ва Жавоҳир Синдаров ўзаро учрашувда дурангга имзо чекишди. Нодирбек Абдусатторов кетма-кет икки ғалабадан кейин бу турда муросага келди. У оқ доналарда руминиялик Ричард Раппорд билан дуранг қайд этди. Ўтган турда Абдусатторовга ютқазган хитойлик Ю Янг Йи бор аламини эронлик Парҳам Мақсудлудан олди.
Саккизинчи тур олдидан "Masters" гуруҳида қўшҳокимлик сақланиб қолди. Нодирбек Якуббоев ва Нодирбек Абдусатторов 4,5 очкодан жамғариб, турнир жадвалида пешқадамлик қилишяпти. Жавоҳир Синдаров 4 очко билан кучли учликка якун ясаган. Ю Янг Йи ҳам кечаги ғалабада кейин очколарини 4 тага етказиб олди. Ричард Раппорд ва Алексей Сарана ҳисобида 3,5 тадан очко бор.
"Futures" гуруҳининг 7-турида Муҳаммадзоҳид Суяров (2430) илк мағлубиятини қабул қилиб олди. Кетма-кет тўртта ғалабадан кейин турнир жадвалида якка пешқадам бўлиб олган ёш Муҳаммадзоҳид бу турда қора доналарда озарбайжонлик Вугар Расуловга ютқазиб қўйди. Шунга қарамай, Суяров 5 очко билан пешқадамлигини сақлаб қолди. Расулов кечаги ғалабаси эвазига 4,5 очко билан 2-ўринга кўтарилиб олди. Ҳамюртларимиз Муҳиддин Мадаминов ва Саидакбар Сайдалиев ҳисобида ҳам 4,5 очкодан бор.