Maktab va universitet hamkorligi: talimda yangicha tizim demakdir!
Joriy yilning 12 aprel kuni O'zbekiston davlat jismoniy tarbiya va  sport universiteti va CHinoz tumani  hokimligi hamkorligida O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 5-apreldagi xalq talimi sohasida talim sifatini oshirishga qaratilgan yig'ilishida belgilab berilgan bir qator ustuvor vazifalar ijrosini taminlash, maktab va universitet hamkorligini samarali yo'lga qo'yish maqsadida “Umumtalim maktablarida talim sifatini oshirish: muammo va echimlar” mavzusida seminar bo'lib o'tdi.
Seminarda CHinoz tumani hokimi B. Alimbekov, O'zbekiston davlat jismoniy tarbiya va sport universiteti rektori M. Boltabaev, tuman xalq talimi bo'limi xodimlari, universitet kafedra mudirlari va tumandagi umumtalim maktablari rahbarlari ishtirok etishdi.
Tadbir davomida umumtalim maskanlarida talim sifatini oshirish, o'qituvchilar salohiyati, o'quvchilarning oliy o'quv yurtlariga kirish ko'rsatkichini ko'tarish, yoshlarni ommaviy sportga jalb qilish orqali ham manan ham jismonan barkamol qilib tarbiyalash, bu borada mahalla yoshlari o'rtasida ilk marotaba “Besh tashabbus” olimpiadasi o'tkazilayotgan kabi masalalarga alohida to'xtaldi.
SHuningdek, tumandagi "CHorvodor" MFYda joylashgan "Pahlavon" nomli sport majmuasida olimpiya o'yinlari sovrindori Abdulla Tangriev va universitetning Xalqaro kurash turlari kafedrasi mudiri SHuhrat Arslanov boshchiligidagi  professor-o'qituvchilar tomonidan sportning dzyudo turi bo'yicha mahorat darsi ham tashkil etildi.
Seminar yakunida CHinoz tumanidagi universitetga biriktirilgan 48 ta umumtalim maktablaridagi mavjud holatlar, bildirilgan fikrlar yuzasidan muhokamalar o'tkazildi. SHu bilan birga, kelgusida hamkorlikda olib boriladigan ishlar rejasi belgilab olindi.