Veloshosse bo'yicha jahon chempionatiga mezbon topildi
Teglar :  VelosportVeloshosse
SHveycariya hukumati veloshosse bo'yicha jahon chempionatini qabul qilishdan bosh tortgach, bu yil yo'l-yo'l mayka hech kimga nasib etmas ekan, degan mish-mishlar tarqala boshladi.
Biroq bugun Xalqaro velosipedchilar ittifoqi mazkur shov-shuvlarga chek qo'ydi va musobaqaga mezbonlik qiladigan joyni rasman elon qildi. Unga ko'ra, o'zining yo'llari bilan mashhur bo'lgan Italiyadagi Imola trassasi velopoygachilar kuch sinashadigan joy bo'ladi.
“Formula-1 uchun mo'ljallangan ushbu trassada 24-27 sentyabr kunlari bo'lajak jahon chempionati bo'lib o'tadi. Takidlash joiz, bugungi davrdan kelib chiqqan holda musobaqalar taqvimi qisqartirildi va sportchilar faqatgina elita, yani kattalar toifasida yakkalik shaxsiy vaqt hamda guruh poygasi yo'nalishlarida bahs olib borishadi.
Musobaqada erkaklar uchun trassaning uzunligi 259.2 kilometrni, ayollar uchun esa 144 km.ni tashkil qiladi. SHunda 28.8 kilometrga teng aylanani erkaklar 9 bor, ayollar 5 bor bosib o'tishlari kerak. Poyga davomida sportchilar 2 ta murakkab qiyalikka ko'tarilishlari, bazi hududlarda gradienti 14 % ni tashkil qiladigan joylardan o'tishlari talab qilinadi. Alohida start bo'yicha o'tadigan poyga masofasi 32 km.ga teng.
Musobaqa jadvali: