18 ёшли Алькараз жаҳоннинг 11-ракеткасига айланган янгиланган рейтингда теннисчиларимиз пастлашда давом этади
Майами "Мастерс"и якунланганидан сўнг АТР теннисчиларнинг янгиланган ҳафталик рейтингини эълон қилди.
Рейтингнинг Топ-10 лигида бир нечта ўзгаришлар кузатилди. Германиялик Александр Зверев испаниялик Рафаэль Надални Топ-3 дан чиқариб юборди. Надаль эса мос равишда 4-поғонага жойлашди. Майами "Мастерс"и финалчиси норвегиялик Каспер Рууд 1 поғонага кўтарилиб, 7-ўринга жойлашди. У россиялик Андрей Рублёв билан ўрин алмашди. Буюк Британия вакили Камэрон Норри эса кучли ўнликка кириишга муваффақ бўлди. Рейтингни сербиялик Новак Жокович бошқариб бормоқда.
Мавсумнинг иккинчи "Мастерс" турнирида зафар қучган 18 ёшли Карлос Алькараз ўз ўрнидан 5 поғона юқорилаб, жаҳоннинг 11-ракеткасига айланди.
Мамлакатимизнинг биринчи ракеткаси Денис Исмомин янгиланган рейтингда 8, Ҳумоюн Султонов эса 10 поғонага пастлади. Энг кучли пасайиш Санжар Файзиевда кузатилди. Теннисчимиз 51 ўрин пастлади. Сергей Фомин эса рейтингда яхшигина юқорилашга эришди. У ўз ўрнидан 64 поғона кўтарилди. Жўрабек Каримов ҳам 2 ўрин юқорилади, аммо Каримов афсуски, Топ-1000 дан ҳам чиқиб кетган.
АТР рейтинги. 4. 04. 2022 ҳолатига кўра: