Алам Муллаев ўз лавозимини тарк этди, каратэга навбатдаги раҳбар сайланди
Бугун Спортни ривожлантириш вазирлигида Ўзбекистон каратэ WKF федерациясининг навбатдаги ҳисобот-сайлов конференцияси бўлиб ўтди.
Унда Адҳам Икрамов бошчилигидаги Спортни ривожлантириш вазирлиги мутасаддилари, Миллий Олимпия қўмитаси Бош котиби Ойбек Касимов, Қўмита раиси ўринбосари Шерзод Ташматов, федерация ходимлари ва терма жамоа аъзолари, ҳудудий вакиллар (ZOOM платформаси орқали), фахрийлар иштирок этишди. Конференция кун тартибидан федерацияга янги раис сайлаш, унинг раҳбарияти ва Ижроия қўмитаси таркибини қайтадан шакллантириб олиш каби масалалар ўрин олди.
Тадбир аввалида сўзга чиққан А.Икрамов каратэнинг мазкур йўналиши ўзбекистонлик ёшларнинг севимли спорт турларидан бири эканлиги, айниқса чекка ҳудудларда унга қизиқувчилар кўпчиликни ташкил этиши, ўз навбатида, ушбу спорт тури мамлакатимизда анча ривожлангани ҳамда терма жамоамиз аъзолари халқаро майдонларда ватанимиз шарафини муносиб ҳимоя қилиб келишаётганини алоҳида эътироф этди.
Конференция кун тартибидан ўрин олган масалалар бир овоздан тасдиқлангач асосий жараёнга ўтилди. Унда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг Таълим, соғлиқни сақлаш ва спорт масалалари котибияти масъул ходими, бунгача спорт соҳасида турли лавозимларда самарали фаолият олиб борган Рашид Азатович Талипов номзоди федерация раиси лавозимига таклиф этилди ва конференция иштирокчилари томонидан бир овоздан маъқулланди. Шу тариқа Рашид Талипов Ўзбекистон каратэ WKF федерацияси раиси этиб сайланди. Шу пайтгача федерация раҳбари сифатида фаолият олиб борган Алам Муллаев, шунингдек, Бахтиёр Нигматуллаев, Анвар Муҳамедов, Сапармурод Джиемуротов, Илҳом Мамадалиев, Бурхон Раҳмонов ҳамда Дилноза Бакирова раис ўринбосари, бунгача федерация Ижрочи директори лавозимида ишлаган Фарруҳ Ташкентбаев федерация Бош котиби этиб сайланди. Шунингдек, тадбир давомида Ижроия қўмитаси аъзолари ҳам шакллантирилиб, ташкилотнинг янги таҳрирдаги низоми тасдиқланди.
Йиғилишда сўзга чиққан Рашид Талипов юксак ишонч учун миннатдорлик билдирган ҳолда, юртимизда каратэ спортини ривожлантириш йўлида астойдил хизмат қилишини таъкидлади. Шу билан бирга, олдинда турган йирик мусобақалар, жумладан, жорий йил декабрь ойида Тошкент шаҳрида ўтказиладиган катталар ўртасидаги Осиё чемпионатини юксак савияда ташкил этишда барчани ҳамжиҳат бўлишга чақирди.
Шу тариқа, Ўзбекистон каратэ WKF федерациясининг навбатдаги ҳисобот-сайлов конференцияси ўз ишини якунлади.