AҚШ Олимпия қўмитаси россияликларнинг Париж Олимпиадасидаги иштироки бўйича ХОҚнинг режаларини эшитишга тайёр
AҚШ Олимпия ва Паралимпия қўмитаси (USOPC) Украинани сўзсиз қўллаб-қувватлайди.
Лекин Халқаро Олимпия Қўмитасининг (ХОҚ) Россия ва Беларусь спортчиларининг 2024 йил Парижда бўлиб ўтадиган Олимпия ўйинларида нейтрал мақомда қатнашиши бўйича ҳар қандай режасини тинглашга тайёр.
USOPC раиси Жин Сайкс бир неча бор Украинани қўллаб-қувватлашини, аммо ХОҚ томонидан таклиф қилинган ҳар қандай режани кўриб чиқишини айтди. ХОҚ ўтган ҳафта Россиянинг иштироки тўғрисида қарор қабул қилиш учун етарли вақт борлигини маълум қилганди.
“Кўп муаммолар бор деб ўйлаймиз. Биз Олимпия қадриятларини ва бир вақтнинг ўзида спортчиларни қўллаб-қувватлашимизга ишонч ҳосил қилишимиз керак. Вазиятни етарлича ўрганиб чиқдик ва халқаро мусобақаларда чинакам бетараф бўлган Россия ёки беларуслик спортчилар иштирок этиши мумкинлигини тушуниб, ХОҚга қабул қилиши учун барча вариантларни ўрганиш имкониятини беришга тайёрмиз.
Ҳозирга қадар биз вазиятга конструктив қараш ва ўз фикримизни баҳам кўриш учун шундай ёндашувни қўлладик", - дея USOPC раисининг сўзларидан иқтибос келтиради ESPN US.