Бектемир Мелиқўзиев: "Бундай ҳакамлар боксчиларнинг фаолиятини барбод қилади"
Профессионал боксчимиз Бектемир Мелиқўзиев сўнгги жангига оид фикрлари билан ўртоқлашди.
У 3 ноябрь тонгида америкалик Дэвид Стивенсга қарши жанг ўтказиб, ҳакамларнинг айри қарори билан очколар ҳисобига кўра ғалаба қозонган эди.
"Афсуски, энг яхши жиҳатларимни кўрсата олмадим. Бу жанг мен учун тажриба бўлади. Жанглар оралиғида бироз бўшашиб, ортиқча вазнга эга бўлдим. Тўрт ҳафта ичида 19 кг йўқотишим талаб этиларди. Бу қийин иш эди. Жанг пайтида ҳам ортиқча вазнга эга эдим. Мен зарба беришни ва уни нокаутга учратишни хоҳлардим, лекин рақиб кучли, яхши тайёрланган бўлиб чиқди, у асосий вақтини клинчда вақт ўтказди.
Бурчакда улар кўпроқ тезлик ва комбинацияларни талаб қилишди. Рақиб буни тушунди, лекин ўзини зарбага тайёрлади. Мен катта тажрибага эга бўлдим. Келинг, хулоса чиқарамиз ва яхшироқ бўламиз. Ҳакамлар хулосасига кўра, мен учта раунд ютқазганимни ҳис қилдим. Ҳакамлардан бирининг баҳоси (116-112 Стивенсон фойдасига) барчани ҳайратда қолдирди. Бу умидсизлантиради.
Промоутер, ҳакамлар, шарҳловчилар — ҳамма ҳайратда эди. Бундай ҳакамлар боксчиларнинг фаолиятини барбод қилиб, орзуларидан маҳрум этади. Аммо биз рингда том маънода қон тўкдик. Йигирма йилдан кўпроқ вақт давомида шундай қиляпмиз. Бундай қарорлардан бири сизни ҳаммасидан маҳрум қилиши мумкин. Нима бўлганда ҳам, барчага қўллаб-қувватлаганлари учун раҳмат айтаман. Чемпионлик учун курашга яна бир қадам яқинлашдик!", деди Мелиқўзиев.