Белбоғли кураш. Ғиждувонда Ўзбекистон кубоги беллашувлари ўтказилди
1-3 август кунлари Бухоро вилоятининг Ғиждувон туман спорт мактабида белбоғли кураш бўйича 2007-2008 йилда туғилган ўғил болалар ва қизлар ўртасида Ўзбекистон кубоги беллашувлари бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлиги ҳамда Ўзбекистон белбоғли кураш федерациясининг йиллик тақвим-режасидаги мазкур мусобақада 300 нафарга яқин ёш полвонлар белбоғли курашнинг белбоғли кураш ва эркин йўналишида ўз вазн тоифаларига кўра ғолиблик учун кураш тушишди. Юқори савияда ташкил этилган Ўзбекистон кубоги беллашувларида дастлаб тантанали очилиш маросими ташкил этилди. Дастлаб, очилиш маросимига ташриф буюрган жаҳон белбоғли кураш ассоциацияси президенти Азизбек Абдухалилович Ғаниевга табрик учун сўз берилар экан, шу ўринда Азизбек Ғаниев бугун мамлакатимизда жисмоний тарбия ва спорт соҳасига алоҳида эътибор қаратилаётгани, хусусан, жаҳон белбоғли кураш ассоциацияси томонидан ҳам миллий спорт туримиз бўлган белбоғли курашни юртимиз ҳамда жаҳон миқёсида кенг ривожлантириш ишлари жадаллик билан олиб борилаётгани хусусида таъкидлаб, барча спортчиларга омад тилади ва мусобақани очиқ деб эълон қилди. Шунингдек, очилиш маросимида Осиё белбоғли кураш конфедрацияси президенти Мўмин Муратов, Ўзбекистон белбоғли кураш федерацияси раиси Равшан Дастиров, Ғиждувон тумани ҳокими ўринбосари Шерзод Шарипов, Бухоро вилояти Ёшлар сиёсати ва спорт бош бошқармаси бошлиғи Ўткир Нажмиддинов,  Бухоро вилояти белбоғли кураш федерацияси ижрочи директори Сохибжон Қосимовлар иштирок этишди. Маросимда таниқли санъаткорлар томонидан ижро этилган куй-қўшиқлар барчага хушнудлик бағишлади.
Шундан сўнг Ўзбекистон кубоги беллашувларига старт берилди. Мусобақанинг биринчи кунида  регламентига мувофиқ, мумобақанинг биринчи кунида белбоғли кураш йўналишида ўғил болалар  11 та вазн тоифасида, қизлар эркин йўналишда 7 та вазн тоифасида куч синашишди.
Иккинчи кунги баҳсларда эса ўғил болалар эркин йўналишда 11 та вазн тоифасида беллашишди.
Демак, Ўзбекистон кубоги  ғолиблари билан танишамиз.
35 кг. Абдулатиф Нуриддинов (Навоий), 38 кг. Фирдавсбек Абдувосилов (Андижон),  42 кг.  Муҳриддин Қувватов (Самарқанд), 46 кг.  Фаёзбек Собиржонов (Наманган), 50 кг.  Муродулла Ҳабибуллахонов (Наманган), 55 кг.  Собиржон Абдуллаев (Сирдарё), 60 кг.  Юсуф Турсунов (Наманган), 65 кг.  Акром Ҳикматов (Тошкент в.), 71 кг. Озодбек Абдусатторов (Фарғона), 77 кг. Сарваржон Турдиев (Хоразм), +77 кг. Юнус Суннатов (Навоий).
Қизлар (Эркин йўналиш)
33 кг. Нозлигул Сотволдинова (Андижон), 36 кг. Мунира Сиддиқова (Наманган), 40 кг. Динара Худойбердиева (Андижон), 44 кг.  Гулсанам Солиева (Фарғона), 48 кг. Арофатхон Муҳаммадова (Андижон), 52 кг. Диёрахон Ўразова (Андижон), +52 кг. Маржона Бегалиева (Қашқадарё).
35 кг. Зикролло Муҳаммадвалиев (Наманган), 38 кг. Абдумажид Ҳусанбоев (Андижон), 42 кг. Асрорбек Ғофуров (Андижон), 46 кг.  Хумоюнмирзо Билолиддинов (Андижон), 50 кг. Рамзиддин Абдулхамидов (Андижон), 55 кг. Шерзрдбек Елибоев (Тошкент в.),  60 кг.  Давлатбек Абдуқосимов (Сирдарё), 65 кг.  Улуғбек Маҳаммаджонов (Андижон), 71 кг. Хумоюн Эргашалиев (Фарғона), 77 кг.  Муҳаммадқодир Каримжонов (Тошкент в.) +77 кг. Шоҳжаҳон Раҳматов (Тошкент в.)