Буюк Британия ҳукумати вакиллари ХОҚ ҳомийларига Россияга босим ўтказишни таклиф қилмоқда
Буюк Британия ҳукумати вакиллари россияликларни қатнаштирмаслик учун Олимпиада ҳомийларига мурожаат билан чиқди.
"The Guardian" хабарига кўра, Буюк Британия қонунчилиги амалдорлари Парижда ўтадиган Олимпиада-2024 ўйинларига рус ва беларуслик спортчиларини қўймаслик борасида йирик ҳомийларга Халқаро Олимпия Қўмитасига тазйиқ билан чиқишни тавсия қилган.
Буюк Британиянинг ОАВ, маданият ва спорт бўйича вазири Люси Фрейзер бу борада ХОҚнинг асосий ҳамкорлари Coca-Cola, Intel, Samsung ва Visa раҳбарларига мурожаат билан чиққан.
"Россия ва Беларусда спорт ва сиёсат чамбарчас боғлиқлигини барча билади. Шу сабабли биз Россия ва Беларусь мамлакати ҳукумат вакиллари спортни ўз мақсадлари йўлида фойдаланишига қаршимиз.
Қачонки бизнинг бу борадаги фикрларимиз, нейтралитет модели деталлари очиқ кўрилиб чиқилмас экан, биз рус ва беларуслик спортчиларнинг катта турнирларга қайтарилишига қаршилик қиламиз", - деб ёзилади баёнотда.