"Ҳумо" матбуот анжумани ўтказди. Унда КХЛ жамоалари билан ўйинлар, Ўзбекистонда ўтадиган Осиё чемпионати ҳақида гапирилди
Тошкентнинг "Ҳумо" хоккей клуби ўз аренасида журналистлар ва ОАВ вакиллари учун матбуот анжумани ташкил этди.
Менежер Юрис Опульскис, бош мураббий Евгений Попихин ва жамоа сардори Иван Фишенко иштирок этган анжуманда жамоа келаси мавсумда ҳам Қозоғистон Очиқ чемпионатида иштирок этиши айтиб ўтилди.
Юрис Опульскис:
- Бу мавсумни уч босқичга бўлиш мумкин: Қозоғистон кубоги, мунтазам чемпионат ва плей-офф. Биз дастлабки икки босқични аъло даражада ўтказдик, аммо учинчиси, афсуски, шундай бўлди.
Евгений Попихин:
- Аввало, мухлисларга катта раҳмат, мен анчадан бери бундай ақл бовар қилмайдиган қўллаб-қувватлашни кўрмаган эдим. Орқамизда бутун Тошкент турибди. Бу бирлик биз учун жуда муҳим эди ва жамоа бу ёрдамни ҳис қилди. Одамлар биз билан бирга эди, охиригача ишонишди, бу жуда кўп нарсага арзийди.
Матбуот ҳидомларигага алоҳида раҳмат, ўз вазифангизни бажардингиз, қаранг, ўйинларимизга қанча одам келади. Мавсум ҳақида шуни айтаман: биз жамоани ёшлар билан тўлдирдик ва шу йигитлар буни уддалашди. Жамоа охиригача курашди. Жамоада ҳам, одамларда ҳам, хоккейчиларда ҳам хато қилмадик. Бу йил жамоа уч марта оғир касал бўлди. Охиргиси плей-офф ўйинлари олдидан бўлиб ўтди. "Номад" билан ўйин куни кўплаб йигитлар шамоллашди ва уколда ўйнашди, лекин ҳамма музга тушди.
“Сариарка” билан дастлабки икки ўйин плей-офф сериясининг оҳангини белгилаб берди, бироқ биз муваффақиятга эришдик. Афсуски, сўнгги ўйинда мағлуб бўлдик, хоккейда майда-чуйда нарса йўқ, ҳар бир қадам ўйинни ўзгартириб юбориши мумкин.
Мавсум борасида, одамларнинг муносабати нуқтаи назаридан, Тошкентдан, мухлислардан, атрофимдаги барчадан жуда миннатдорман.
Иван Фишенко:
- Фаолиятимда биринчи марта плей-оффнинг биринчи босқичидаёқ мағлуб бўлдим. Бу жуда ёқимсиз ва тажовузкор. Биз ҳалол меҳнат қилдик ва охиригача серияни Тошкентга қайтаришимиз мумкинлигига ишондик. Бу мавсумда ўтган мавсумдагидек катта плей-офф йўлланмасига эга бўлмадик, аммо ҳамма майдонга чиқди ва курашди.
Евгений Попихин нега плей-офф босқичидаги дастлабки мавсум формасини сақлаб қола олмагани ҳақида:
- Мунтазам чемпионат ва плей-офф икки хил нарса. Кўпчилик йигитларимиз бундай ўйинларда қатнашмаган. Мен сўнгги тўрт йил давомида финалда ўйнадим, шунинг учун ҳам бу мен учун катта зарба. Рақибда тажрибалироқ хоккейчилар бор эди.
Сабр-тоқат етишмади, кераксиз хатолар муваффақиятсизликка олиб келди.
Сўнгги ўйин олдидан Вадим Кравченко машғулот ўтказмади, унинг қаттиқ йўтали ва иситмаси бор эди. Аммо у дарҳол: "Мен 150% тайёрман ва курашаман" деди.
Бу ёш йигитлар учун ажойиб тажриба, мавсум бошида улар чумчуқ эди, энди эса эркаклар. Умид қиламанки, бу йигитлар келажакда катта марраларга эришадилар. Жамоамизда кучсиз йигитлар йўқ. Мураббийлар штаби билан омадим келди. Касал бўлганимда улар ишлаб, жамоани бошқарган. Улар ажойиб иш қилишди, мен улардан жуда ҳам миннатдорман.
Юрис Опульскис КХЛ жамоаларининг кўргазмали ўйинларини Тошкентда ўтказиш имкониятлари ҳақида:
- Декабрь ойида биз КХЛ жамоалари билан иккита ўйинни режалаштирган эдик. Бунинг учун жамоамизнинг ўйин тақвимини ҳам ўзгартирдик, аммо бу осон эмас ва афсуски, натижа бермади. Бу борада ҳам ишлар олиб борилмоқда.
Иван Фишенко хоккейчиларнинг мавсум тугаганидан кейин машғулотларни давом эттириш мотивацияси ҳақида гапирди:
- Нима бўлганда ҳам, ҳар доим ўз формангни сақлаб, ўзингга ғамхўрлик қилиш ва кейинги мавсумга ҳозирдан тайёргарлик кўриш керак. Профессионал спортда сиз доимо ривожланишингиз керак, шунинг учун мен машғулотларни давом эттиришда ҳеч қандай муаммо кўрмаяпман.
Юрис Опульскис жорий йилнинг апрель ойида Тошкент ва Самарқандда бўлиб ўтадиган ёшлар ўртасидаги Осиё ва Океания чемпионатига шундай баҳо берди:
- Менимча, бу ҳақиқий бомба. Бундай тадбир мамлакатимизда хоккейни оммалаштиришда муҳим аҳамиятга эга.
Евгений Попихин Ўзбекистон U18 терма жамоаси билан боғлиқ режалари билан ўртоқлашди:
- Дарҳол йигитларга тайёргарлик кўришга ёрдам бермоқчи эканлигимизни айтдик. Биз ўзимиз ҳам йигитларга қараяпмиз, у эрда кучли ва қизиқарли хоккейчилар бор. Осиё ва Океания чемпионати - бу катта воқеа ва, албатта, биз йигитларнинг унда ғалаба қозонишини истаймиз.