Бокс/ММА, Бошқалар, Олимпия ўйинлари, Осиё ўйинлари
МОҚ Олимпиада лицензиясини қўлга киритган ўзбекистонлик спортчиларга қанча пул берилишини маълум қилди
Хабарингиз бор, Миллий олимпия қўмитаси Ўзбекистоннинг халқаро майдондаги обрўсини ошириш, спортчиларимизнинг халқаро мусобақаларда муваффақиятли иштирок этишлари йўлида бир қатор чора-тадбирларни амалга оширмоқда.
Хабарингиз бор, Миллий олимпия қўмитаси Ўзбекистоннинг халқаро майдондаги нуфузини ошириш, спортчиларимизнинг халқаро мусобақаларда муваффақиятли иштирок этишлари йўлида бир қатор чора-тадбирларни амалга оширмоқда. 2020 йилда Токио мезбонлик қиладиган Олимпия ўйинларидаги зафарли иштирок эса ташкилот олдидаги энг асосий вазифа ҳисобланади. Ана шуларни ҳисобга олган ҳолда, Миллий олимпия қўмитаси Япониядаги Олимпиадага лицензия қўлга киритган ҳар бир спортчи учун мукофот пули 100 миллион сўм этиб белгиланганини маълум қилади.
Эслатиб ўтамиз, бунгача Индонезиядаги Осиё ўйинларида олтин медалга эга чиққан теннисчимиз Денис Истомин спортчиларимиз ичида биринчи бўлиб Токио Олимпия ўйинлари йўлланмасини қўлга киритганди.
Маълумки, Ўзбекистон Токио Олимпиадасида медаллар сони ва сифати бўйича ҳам аввалги натижаларни яхшилашни ният қилган. Шундай экан, лицензиялар сони ҳам аввалгиларга нисбатан кўпроқ бўлиши лозим. Бундай рағбат эса спортчиларга янги иштиёқ тақдим этиши, уларни янги-янги марралар сари чорлаши шубҳасиздир.