Полвонларнинг кучлилари Олмалиқда аниқланди
Олмалиқ тоғ-металлургия комбинатига қарашли спорт мажмуада белбоғли кураш бўйича катталар ўртасида Ўзбекистон чемпионати бўлиб ўтди.
Ўзбекистон белбоғли кураш федерацияси йиллик тақвим-режасидаги мазкур илк чемпионатда Сурхондарё вилоятидан бошқа барча вилоятлар, Тошкент шаҳри ҳамда Қорақалпоғистон Республикасидан 200 нафардан ортиқ полвонлар ғолиблик учун беллашишди.
Мусобақанинг очилиш маросимида 14 нафар спортчига белбоғли кураш бўйича Ўзбекистон Республикаси спорт устаси унвони гувоҳномаси тақдим этилди. Шундан сўнг мусобақага старт берилди. Дастлаб полвонлар белбоғли курашнинг классик усулида курашишди.
Ғолиблар билан танишинг:
55 кг. 1. Ҳусан Носиров (Андижон), 60 кг. 1. Мардон Кимсанбоев (Тошкент ш.), 66 кг. 1. Анваржон Қутбиддинов (Наманган), 73 кг. 1. Ҳусниддин Рўзиев (Андижон), 81 кг. 1. Нодирбек Аҳатжонов (Тошкент ш.), 90 кг. 1. Зайлобиддин Ортиқов (Тошкент ш.), 100 кг. 1. Аъзамжон Анваржонов (Андижон), +100 кг. 1. Ғолиб Аҳмедов (Тошкент в.).
Белбоғли кураш эркин йўналиши (Аёллар)
48 кг. 1. Қуралай Асетуллаева (Қорақалпоғистон), 52 кг. 1. Гавҳарой Мирзамаҳмудова (Наманган), 57 кг. 1. Гулхумор Дадабоева (Андижон), 63 кг. 1. Шоира Қаландарова (Хоразм), 70 кг. 1. Дилафрўз Мамажонова (Наманган), 76 кг. 1. Зебохон Носирова (Наманган), +76 кг. 1. Бехзода Худойбердиева (Андижон).
Белбоғли кураш эркин йўналиш (Эркаклар):
55 кг. 1. Зохиддин Абдубеков (Андижон), 60 кг. 1. Достон Суюнов (Тошкент в.), 66 кг. 1. Сардор Мадаминов (Андижон), 73 кг. 1. Илҳомжон Машрабов (Андижон), 81 кг. 1. Сарвар Икромов (Навоий),  90 г. 1. Обидали Мавлонов (Фарғона.), 100 кг. 1. Муҳамадали Юсупов (Тошкент ш.), +100 кг. 1. Шерзод Раҳимов (Фарғона).
Эслатиб ўтамиз, навбатдаги мамлакат чемпионати 27-29 март кунлари Андижон вилоятида бўлиб ўтади. Унда 15-17 ёшли полвонлар куч синашишади.