Султонов, Матниязова, Турсунқулова ва бошқалар. Бутунжаҳон ёзги универсиада ўйинларида қандай таркибда қатнашамиз?
Теглар :  Универсиада
Жорий йилнинг 3-14 июль кунлари Италиянинг Неаполь шаҳрида талаба ёшлар ўртасида “XXX Бутунжаҳон ёзги универсиада ўйинлари” бўлиб ўтади.
Ушбу нуфузли спорт анжуманида Ўзбекистон делегацияси ҳам иштирок этади.
Кичик Олимпиада, дея таърифланадиган Бутунжаҳон талабалар спорт ўйинлари ёки соддароқ қилиб айтганда Универсиада мана 50 йилдирки, аҳамияти жиҳатидан жаҳон спорт аренасида иккинчи халқаро комплекс тадбир ҳисобланади.
Универсиада – Халқаро талабалар спорти федерацияси (FISU) шафелигида талабалар ўртасида, Олимпия циклдан фарқли равишда ҳар икки йилда бир маротаба ўтказилади. Баҳсларда 18 ёшдан 26 ёшгача (25 ёшдан ошмаган) бўлган талабалар иштирок этишлари мумкин.
Бу галги Универсиадада 120 га яқин давлатдан 9000 нафарга яқин талаба спортчи иштирок этиши кутилмоқда.
Ёзги универсиада дастуридан жами 18 та спорт тури бўйича мусобақалар ўрин олган бўлиб, 42 нафар ўзбекистонлик талабалар енгил атлетика, дзюдо, таэквондо WTF, бадиий гимнастика, теннис, спорт гимнастикаси, ўқ отиш ҳамда камондан отиш бўйича медаллар учун баҳс олиб боришади.
Ўзбекистонлик спортчилар иштирок этаётган спорт турлари тақвими билан танишинг:
3-7 июль Спорт гимнастикаси;
4-7 июль Дзюдо;
4-9 июль Ўқ отиш;
5-13 июль Теннис;
6-10 июль Камондан отиш;
7-13 июль Таэквондо WTF;
8-13 июль Енгил атлетика;
11-13 июль Бадиий гимнастика;
Мусобақада терма жамоаларимиз қуйи таркибда иштирок этишади: