ХОҚ россияликларни четлатиш бўйича тавсияни маъқуллади
Халқаро Олимпия қўмитаси (ХОҚ) ижроия қўмитаси навбатдаги йиғилишда Украинадаги вазият туфайли Россия ва Беларусь спортига қарши санкциялар қўллаш бўйича тавсияларни тасдиқлади.
"Позиция ўзгармади, февраль ойидан бери амалда бўлган чоралар ўз кучида қолади. Энди тафсилотларга тўхталиш нотўғри. ХОҚ президенти Томас Бах аввалроқ айтганидек, ҳозир Россия ва Беларусга қарши санкцияларни бекор қилиш вақти эмас”, — дея ХОҚ алоқалар бўйича директори Марк Адамсдан иқтибос келтиради ТАСС".
Эслатиб ўтамиз, ноябрь ойи ўрталарида ХОҚ президенти Томас Бах Балида (Индонезия) бўлиб ўтган саммитда "Катта йигирматалик" давлатлари раҳбарларига мурожаат қилган ва барча мамлакатлар Олимпия ўйинларида иштирок этиш зарурлигини таъкидлаганди. Шунингдек, ўша саммитда ХОҚ раҳбари сиёсат спортга нисбатан нейтрал бўлиши кераклигини ҳам айтган эди.