Voleybolni rivojlantirish bo'yicha qo'shni davlatlar bilan hamkorlik memorandumi imzolandi
Kecha Afg'oniston Milliy Olimpiya qo'mitasi Bosh kotibi Yunus Popalzay hamda Tojikiston voleybol federaciyasi bosh kotibi Muhib Latipov O'zbekiston Milliy Olimpiya qo'mitasiga tashrif buyurishdi.
Ularni MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov kutib oldi.
Mehmonlar ushbu tashrif davomida O'zbekiston Milliy Olimpiya qo'mitasi va uning qoshida tashkil etilgan Respublika sport tibbiyoti ilmiy-amaliy markazi faoliyati bilan yaqindan tanishdilar. SHundan so'ng tomonlar o'rtasida kelgusi rejalar muhokama qilib olindi. Muloqot jarayonida MOQ raisining o'rinbosari SHerzod Toshmatov, O'zbekiston tennis federaciyasi bosh kotibi Iroda To'laganova, O'zbekiston voleybol federaciyasi bosh kotibi Husan Nasrullaev, sohil voleyboli bo'yicha qozog'istonlik ekspert Dmitriy Vorobyov ham ishtirok etdi.
Kun tartibiga muvofiq, rasmiylar «Toshkent-2025» IV yoshlar Osiyo o'yinlari, Tokio-2020 Olimpiya o'yinlariga tayyorgarlik masalalari bo'yicha atroflicha fikr-mulohazalar bildirishdi. SHuningdek, tomonlar o'z davlatlarida taekvondo, tennis kabi sport turlarini yanada rivojlantirish borasida o'zaro fikr almashishdi.
Suhbatda Yunus Popalzay yaqinda taekvondo bo'yicha tashkil etilgan xalqaro o'quv-mashg'ulot yig'ini yuqori saviyada o'tkazilgani uchun O'zbekiston taekvondo associaciyasiga minnatdorlik bildirib, qo'shma hamkorlikni Iordaniyada bo'lib o'tadigan licenzion turnir va Tokio-2020 Olimpiadasiga tayyorgarlik doirasida ham yo'lga qo'yishni taklif qildi. SHuningdek, O'zbekiston va Afg'oniston Milliy Olimpiya qo'mitalari o'rtasida hamkorlik memorandumlarini imzolash masalalari ham muhokama qilindi.
SHundan so'ng muzokaralarning amaliy tasdig'i sifatida O'zbekiston va Afg'oniston voleybol federaciyalari o'rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi.
Tadbir yakunida MOQ Bosh kotibi qo'shni mamlakatlar bilan yo'lga qo'yilayotgan bunday hamkorlikdan mamnun ekanligini bildirib, mehmonlarga estalik sovg'alarini taqdim etdi.