Алпомиш юртида Алплар жам бўлди ФОТОРЕПОРТАЖ
Хабарингиз бор, 9-11 апрель кунлари Сурхондарё вилоятининг Термиз шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Президенти соврини учун Кураш бўйича Ал-Ҳаким Ат-Термизий хотирасига бағишланган анъанавий XV Халқаро турнир мусобақаси бўлиб ўтади.
Бугун куннинг биринчи ярмида Термиз халқаро аэропортида турнир иштирокчилари, ОАВ вакилари тантанали кутиб олиш маросими бўлиб ўтди. Шунингдек, Тожикистон (11 нафар) ҳамда Афғонистон (12 нафар) жамоаларини Саросиё ва Термиз тумани Хайратон чегара постларидан ҳам кутиб олинди.
Таъкидланишича, халоқаро турнирда 150 нафардан ортиқ полвонларнинг иштирок этиши кўзда тутилган.
Бугун куннинг иккинчи ярмида  оммавий ахборот воситалари ходимлари учун Термиздаги Матбуот уйида ОАВ ходилари учун матбуот анжумани бўлиб ўтди. Анжуманда Сурхондарё вилоят ҳокимининг туризм ва спорт масалалари бўйича маслаҳатчиси Жўрабек Тўраев, Ўзбекистон кураш федерацияси  раисининг биринчи ўринбосари, замонавий кураш қоидалари асосчиси Комилжон Юсупов, Халқаро кураш ассоциасияси техник директори Ризо Носирийлар иштирок этишди. Анжуман иштирокчилари журналист ва блогерларнинг қизиқтирган  саволларига  атрофлича жавоблар беришди.
Турнир дастурига мувофиқ, кечки пайт ҳакамлар учун семинар ва полвонлар иштирокида вазн ўлчаш ҳамда “Сурхон” меҳмонхонасида қуръа ташлаш маросими бўлиб ўтади.
Эртага 10 апрель куни Термиз шаҳридаги “Алпомиш” ўйингоҳида Халқаро турнирга старт берилади.
Шунингдек, эртага турнир иштирокчилари учун ташкилотчилар томоиндан диққатга сазавор жойларга турли сайёҳатлар ҳам уюштирилади.
Бу эса юртимизда спорт ва туризмни ривожига муносиб хизмат қилиши бор гап.