Икки карра US Open чемпиони Осака бу йилги иштирокидан қанча ишлаб олди?
Хабар берганимиздек, бугун тонгда АҚШнинг Нью-Йорк шаҳрида ўтказилаётган теннис бўйича "Катта Дубулға" туркумига кирувчи US Open турнирининг аёллар ўртасидаги баҳслари чемпиони аниқланган эди.
Бош соврин учун кечган ҳал қилувчи финал учрашувида дунёнинг тўққизинчи ракеткаси, япониялик Наоми Осака WTA рейтингида 27-поғонадан жой олиб турган беларуслик Виктория Азаренкони 1/6, 6/3, 6/3 ҳисобларида таслим этиб, икки карра US Open чемпионига айланганди.
Икки ҳафталик муваффақиятли иштирок 22 ёшли Наомига 3 миллион доллар мукофот пули ҳамда қимматли 2000 рейтинг очкосини тақдим этди. Финалда ютқазган 31 ёшли Азаренко эса 1,5 миллион долларга эга бўлди.
Таққослайдиган бўлсак, ўтган йилги чемпион канадалик Бьянка Андрееску 3 миллион 850 минг доллар, финалчи эса 1 миллион 900 минг долларга ўз ҳамёнини бойитиб олганди. Бу йилги мукофот жамғармаси ўтган сафарги умумий гонорар фондининг 95 фоизини ташкил этди. Яъни, гонорар жамғармаси 5 % қисқариб, 57 миллиондан 53,4 миллион долларга камайтирилди.