Жаҳон чемпионатининг илк куни 6 курашчимизнинг бари шоҳсупага кўтарилди ФОТОГАЛЕРЕЯ
Ҳиндистоннинг Маҳарашатра штати Пуна шаҳрида миллий қадриятимизнинг бир бўлаги ҳисобланган кураш бўйича 13-жаҳон чемпионати бошланди.
Дунёнинг 70 га яқин давлати полвонлари иштирок этаётган мусобақанинг биринчи куни эркаклар -60, -66, -73 кг, аёллар эса -78, -87 ва +87 кг вазн тоифаларида жаҳон чемпионати медаллари учун гиламга чиқишди. Курашчиларимиз 6 та вазннинг барчасида ўз маҳоратларини намойишди ва уларнинг ҳаммаси якунда шоҳсупага кўтарилишди.
Пунада Ўзбекистон шарафига икки бор давлатимиз мадҳияси янгради. Абдулазиз Ҳамроев (-60 кг) ва Артём Штурбабин (-66 кг) барча рақибларини мағлубиятга учратиб, жаҳон чемпиони деган номга сазовор бўлишди. -73 кг вазндаги курашчимиз Ғолиб Сулаймонов бронза медалига эга чиқди.
Аёллар ўртасидаги -78 кг вазндаги баҳсларда юртимиз шарафини ҳимоя қилган Филура Эргашева финалда кореялик Сунаҳ Лига имкониятни бой бериб, кумуш медалга сазовор бўлди. -87 кг вазнда курашган Юлдуз Муҳаммадиева финалда эронлик Заҳра Багерига ютқазиб қўйди. +87 кг вазндаги вакиламиз Ситора Ҳусанова эса Пунадан бронза медали билан қайтадиган бўлди.
Шу тариқа, Ўзбекистон терма жамоаси жаҳон чемпионатининг биринчи кунги беллашувларидан сўнг 2 та олтин, 2 та кумуш, 2 та бронза медалига эга бўлиб турибди. Асосий рақибимиз Эрон илк кунги баҳсларда 3 та олтин медални қўлга киритди.
Биринчи куннинг барча ғолиб ва совриндорлари
1. Абдулазиз Ҳамроев (Ўзбекистон)
2. Моҳит (Ҳиндистон)
3. Муҳаммад Ал-Фатлави (Ироқ)
1. Артём Штурбабин (Ўзбекистон)
2. Гассем Ноуризадеҳ (Эрон)
3. Гумар Киргизбаев (Қозоғистон)
3. Сунг Парк (Жанубий Корея)
1. Элис Пакдел (Эрон)
2. Жа Деог Квон (Жанубий Корея)
3. Наврўз Каримзод (Тожикистон)
3. Ғолиб Сулаймонов (Ўзбекистон)
1. Ли Сунаҳ (Жанубий Корея)
2. Филура Эргашева (Ўзбекистон)
3. Саба Карамали (Эрон)
3. Азиза Қурбонова (Туркманистон)
-87 кг вазн тоифаси
1. Заҳра Багери (Эрон)
2. Юлдуз Муҳаммадиева (Ўзбекистон)
3. Жёти (Ҳиндистон)
+87 кг вазн тоифаси
1. Фотима Бармаки (Эрон)
2. Снеша Тадял (Ҳиндистон)
3. Анну (Ҳиндистон)
4. Ситора Ҳусанова (Ўзбекистон)