МОҚ қошида Жанг санъати ва яккакурашлар департаменти ташкил этилади
Ушбу департаментга жами 23та федерация аъзо бўлади.
Ҳозирда ноолимпия спорт турларида кўплаб мустақил федерациялар фаолият юритмоқда. Масалан, таэквондо ITFнинг ўзида тўртта мустақил федерация иш олиб бормоқда.
Каратэда эса бешта федерация ана шундай фаолиятни йўлга қўйган. Бу департаментни ташкил этишдан кўзланган асосий мақсад ишларни мувофиқлаштириш, ҳамкорликда ишлаш тизимини яратиш, ўзбошимчаликка йўл қўймаслик бўлиб, энг аввало олимпия спорт турлари учун муносиб захира, иқтидорли спортчиларни етиштириб бериш ҳисобланади.
Кеча куннинг иккинчи ярмида миллий олимпия қўмитасида мазкур департамент ташкил этилишига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди. Департаментга Сардор Тошхўжаев директор этиб тайинланди.
Йиғилишда МОҚ Президенти Умид Аҳмаджонов, Жисмоний тарбия ва спорт вазири Шоакрам Исроилов ва янги департамент директори Сардор Тошхўжаевлар мустақил равишда фаолият юритаётган федерация аъзолари билан учрашишди.
Департамент қошида алоҳида ассоциациялар фаолият юритади. Яъни ўша тўртта таэквондо федерацияси битта ассоциацияга бирлаштирилади. Каратэда ҳам ҳудди шундай йўл тутилади. Яъни, шотокан, водорю, годзурю федерациялари битта яхлит ассоциация кўринишига олиб келинади. Айтиб ўтганимиздек, ушбу ассоциациялар олимпия спорт турлари учун спортчи етиштириб бериш билан шуғулланади.