Нишонда болалар спорти доим эътиборда + ФОТО
Жисмоний тарбия ва спортнинг оммавийлигини таъминлаш, айниқса, ўғил-қизлар ўртасида спортни янада ривожлантиришда болалар-ўсмирлар спорт мактабларининг ўрни беқиёс.
Қашқадарё вилоят маркази Қарши шаҳридан бироз олисда бўлган Нишон тумани болалар-ўсмирлар спорт мактаби жамаоасининг бош мақсадларидан бири- оммавийликни таъминлаш, мактаб ёшидаги ўқувчиларни  спорт турларига жалб этиб, истеъдодларини шакллантириш.
Ўқувчиларнинг машғулотларда эмин-эркин иштирок этишлари учун етарлича қулайликлар яратилган. Хусусан, 2018 йилда 18/42 ўлчамдаги замон талибига мос ёруғ ва кенг, шинам  спорт зали, ташқи футбол, баскетбол, волейбол майдонлари, югуриш йўлакчлари барпо этилиб, ёшлар ихтиёрига берилган.
Етарли шарт-шароитлардан унумли фойдаланиб, машғулотларга зўр бераётган ўқувчилар ҳатто вилоят ва республика миқёсидаги беллашувларда кучли учликдан жой олиб, устозлари ишончини оқлашмоқда. Жумладан, 2019 йилда қўл жанги, ўзбек жанг санъати, стол тенниси, бокс, таэквондо (втф), кураш, енгил атлетика сингари турлар бўйича мамлакат миқёсидаги мусобақларда бир қатор медаллар қўлга киритлган. Жорий йилда пандемия пайтида ҳам   БЎСМ тарбияланувчиларнинг  онлайн мусобақларда фаол иштирок этганига гувоҳ бўлиш мумкин. Адҳам Шайманов (бокс), ака-ука Сардор ва Бобур  Ризвоновлар (бокс), Шахриёр Шодмонов (таэквондо ВТФ), Бехруз Нуралиев (таэквондо ВТФ), Жасур Толипов (Ўзбек жанг санъати), Бургутбек Алимардонов (Ўзбек жанг санъати), Бекзод Холмуродов (кураш), Султонали Мавлонбердиев (кураш), Абдуманнон Толмасов (кураш), Музроф Омонов (кураш), Шаҳзода Тошбоева (бадиий гимнастика), Робия Абдусатторова (бадий гимнастика), Руслан Нурбоев (спорт гимнастикаси), Далер Низомиддинов (стол тенниси), Дурдона Тулапова (шахмат) каби истеъдодли спортчи – ўқувчиларнинг қўлга киритаётган натижалари таҳсинга лойиқ.