Олимпия ҳалқалари Токио кўрфазига қайтарилди
Олимпия ёдгорлигининг эни 33 метр, бўйи 15 метр бўлиб, оғирлиги 69 тоннага яқиндир.
Олимпия ҳалқалари текширилиб ва уларга техник хизмат кўрсатилиб, Токио кўрфазига қайтарилди. Олимпия рамзи ҳайкали Токио-2020 Олимпия ўйинлари СOVID-19 пандемияси туфайли 2021 йилга кўчирилгандан кейин шу йилнинг августида ўрнатилган жойидан олинган эди. Уни текшириш учун Йокогамага олиб боришди, бу ерда ҳалқалар таъмирланди, нақшлари янгиланди ва аввалги жойига олиб бориб ўрнатилди.
Олимпия ҳалқалари чироқлари келгуси йилнинг 23 июлидан 8 августигача бўлган муддатда ўтказиладиган Ўйинлар давомида ёниб туради. Кейин август ойи ўрталарида у Паралимпия рамзлари билан алмаштирилади. Маълумки, Паралимпия ўйинлари 24 августдан 5 сентябргача бўлиб ўтади.
– Олимпия рамзини ўрнатиш билан биз иложи борича дунёнинг кўплаб одамлари муҳим воқеа яқинлашиб келаётганлигини билишлари ва бундан уларнинг ҳам биз каби завқ-шавқлари ортишига умид қилдик, – деди Токио пойтахт ҳукуматининг расмий вакили Ацуси Янасимидзу.