Оммавий спорт боғчаларга ҳам кириб бормоқда, энди уларга беговеллар тақдим этилади
Оммавий спорт боғчаларга ҳам кириб бормоқда, энди уларга беговеллар тақдим этилади.
2020 йил 30 октябрдаги «Соғлом турмуш тарзини кенг татбиқ этиш ва оммавий спортни янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги фармони ҳам бу борада муҳим қадам бўлди. Бугун мазкур ҳужжат асосида олиб бориладиган ишлар, вазифалар мавзусига бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди.
Бугунги кунда юртимизда жисмоний тарбия ва спорт соҳасини янада ривожлантириш, айниқса, ёшларни оммавий спортга жалб этиш, юқори малакали спортчиларни тайёрлаш борасидаги вазифалар ижросини таъминлаш юзасидан тизимли ишлар амалга оширилмоқда. Пойтахтимиз Тошкент 2025 йили бўлиб ўтадиган ўсмирлар ўртасидаги Осиё ўйинларига мезбонлик қилиши юқоридаги фикрнинг яққол исботидир.
Хусусан, давлатимиз раҳбарининг 2020 йил 30 октябрдаги «Соғлом турмуш тарзини кенг татбиқ этиш ва оммавий спортни янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги фармони ҳам бу борада муҳим қадам бўлди. Унда мактабгача таълим соҳасида ҳам жисмоний тарбия ва оммавий спорт билан шуғулланишга шарт-шароитлар яратиш алоҳида белгилаб ўтилган.
Мазкур фармон асосида Ўзбекистон велосипед спорти федерацияси ташаббуси билан Ўзбекистон Республикаси Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Мактабгача таълим вазирлиги ҳамда Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти (ЕХҲТ) ҳамкорлигида мактабгача таълим муассасаларини болакайларнинг спорт билан шуғулланишлари учун замонавий беговеллар (болалар учун педалсиз велосипедлар) билан таъминлаш, “Ўзбекистонда биринчи болалар велопойгаси”ни ўтказиш бўйича Меморандум имзоланган эди. Бугун мазкур ҳужжат асосида олиб бориладиган ишлар, вазифалар мавзусига бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди.
Анжуманда Мактабгача таълим вазири Агриппина Шин ва ЕХҲТнинг мамлакатимиздаги доимий координатори Жон МакГрегор, Ўзбекистон велосипед спорти федерацияси бош котиби Козим Ўринбойхўжаев иштирок этишди. Расмийлар янги ташаббуснинг мамлакатимизда оммавий спорт тарғиботи йўлида қанчалик муҳим аҳамият касб этиши, унинг ўрни ҳақида илиқ фикрларини билдириб ўтишди. Шундан сўнг тадбирда йиғилган ОАВ мавзу юзасидан ўзларини қизиқтирган саволлари билан мурожаат қилишди.
Ушбу ташаббусдан мақсад ёш болаларни жисмоний тарбия ва оммавий спорт билан шуғулланиши учун шарт-шароит яратиш орқали республикамизнинг барча ҳудудларидаги мактабгача таълим муассасаларини босқичма-босқич беговеллар билан таъминлаш, томонлар ўртасида ўзаро самарали ҳамкорликни кенгайтириш ва мустаҳкамлашдан иборатдир.
Анжуман давомида журналистлар ушбу лойиҳаларнинг молиялаштириш манбаалари, тарбияланувчилар ўртасида веломусобақалар ўтказиш тартиби, беговеллар ва уларнинг турлари, шунингдек, ташкилотларнинг келгусидаги режалар каби йўналишларда ўзларини қизиқтирган саволларига жавоб олишди.