Қашқадарёда бел олиш ва уч кураш бўйича Ўзбекистон чемпионати бўлиб ўтди
Қашқадарё вилоятининг Касби туманидаги болалар-ўсмирлар спорт мактабида Бел олиш ва Уч кураш бўйича 2008-2009 йилларда туғилган ва ундан кичик ёшдаги ўғил болалар ва қизлар ўртасида Ўзбекистон чемпионати беллашувлари бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Туризм ва спорт вазирлиги ҳамда Ўзбекистон Бел олиш ва Уч кураш ассоциациясининг йиллик-тақвим режасидан ўрин олган ушбу мамлакат чемпионатида Қорақалпоғистон Республикаси, Тошкент шаҳри ва барча вилоятлардан 900 нафардан ортиқ ёш полвонлар иштирок этишди.
Регламентга мувофиқ, спортчилар мусобақа давомида Бел олиш ва уч курашнинг барча йўналишларида белгиланган вазн тоифаларига кўра ғолиблик учун муросасиз куч синашишди.
Демак, қуйида айрим йўналишлар бўйича ўз вазн тоифаларида биринчи ўрин соҳиблари билан танишамиз.
Бел олишнинг халқа чалиш йўналиши (ўғил болалар)
24 кг. Темур Эркинов (Жиззах)
26 кг. Нодирбек Тоҳиров (Фарғона)
28 кг. Бекмурод Тожибоев (Фарғона)
30 кг. Аббосжон Санаев (Сирдарё)
32 кг. Бехруз Абдалиев (Сирдарё)
35 кг. Содиқ Эгамбердиев (Сирдарё)
38 кг. Азизбек Бегалиев (Сирдарё)
41 кг. Зафар Холмуродов (Сурхондарё)
44 кг. Умиджон Сайдинов (Сирдарё)
50 кг. Давлатбек Жабборов (Сирдарё)
Мутлоқ вазн. Камронбек Жўраев (Сурхондарё)
25 кг. Наргиза Ниятуллаева (Қорақалпоғистон)
30 кг. Малика Омонова (Қашқадарё)
35 кг. Парвина Эгамбердиева (Сирдарё)
40 кг. Севинч Омонова (Сурхондарё)
+ 40 кг. Хадича Жумаева (Сурхондарё)
Уч курашнинг яктаксиз йўналиши (ўғил болалар)
22 кг. Эминжон Мўминжонов (Тошкент в.)
26 кг. Муҳаммадали Каримов (Андижон)
30 кг. Зафар Муҳаммаджонов (Андижон)
35 кг. Сардорбек Турғунов (Андижон)
41 кг. Зойиджон Каримжонов (Наманган)
47 кг. Бегис Сафарбоев (Қорақалпоғистон)
54 кг. Абдулазиз Холмирзаев (Тошкент в.)
25 кг. Сувлола Тўхтамуродова (Бухоро)
35 кг. Сурайё Жўрақулова (Бухоро)
Кучли учликдан жой олган ғолиб ва совриндорлар ташкилотчилар томонидан диплом, медаль ва эсдалик совғалари билан мукофотланишди.