Хивада Халқаро болаларни ҳимоя қилиш кунига бағишланган 6 ёшгача болалар ўртасида веломарафон ўтказилди
Бугун, 31 май куни Хива шаҳрида мактабгача ёшдаги болалар ўртасида веломарафон бўлиб ўтди.
Таъкидлаш жоизки, болалар ва ўсмирларни экологик, жисмоний тарбия ва спортга оммавий жалб қилиш масалалари Ўзбекистон Республикаси ҳукуматининг доимий эътиборида бўлиб келмоқда.
3-лойиҳа: Лойиҳанинг навбатдаги учинчи босқичи, яъни 2023-йилнинг 31-май куни Хива шаҳрида режалаштирилиб, Хива шаҳридаги 18 та пилот давлат мактабгача таълим ташкилотларидаги мактабгача ёшдаги болалар учун 500 та беговеллар билан таъминланди.
Умумий ҳисобда 3 та лойиҳа доирасида жами 1 400 та беговел Тошкент шаҳар, Самарқанд шаҳар, Хива шаҳар мактабгача таълим ташкилотларига тақдим этилган бўлиб, ушбу лойиҳа доирасида босқичма-босқич кейинги йилларда ҳудудлардаги мактабгача таълим ташкилотларига ҳам беговеллар тақдим этилиши назарда тутилган.
Болалар веломарафонининг асосий мақсади атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва яшил транспорт туридан фойдаланиш соҳасида барқарор кўникмаларни ривожлантириш, шунингдек, мактабгача ёшдаги болалар ўртасида велоспортни оммалаштириш, соғлом турмуш тарзини тарғиб қилиш ва хулқ-атвор маданиятини ошириш, йўл ҳаракати хавфсизлиги қоидаларига риоя қилишга ўргатишдан иборатдир.
Веломарафонда иштирок этган болалар эсдалик медаллари, совғалар билан тақдирландилар, шунингдек, улар учун кўнгилочар дастур ташкил этилиб, турли танлов ва ўйинларда иштирок этилди.