Navbat basketbolga! Bosh prokuratura: "Savatga tushmagan pullar"
Teglar :  Basketbol
Prokuratura organlari tomonidan sportni rivojlantirishga qaratilgan qonunlar ijrosi yuzasidan tizimli nazorat tadbirlari o'tkazib kelinmoqda.
Xususan, Basketbol federaciyasi ijrochi direktori YU.S. ishlar boshqaruvchisi S.I. bilan jinoiy til biriktirib, S.I.ning onasi va ukasi nomiga “S.A.G.” MCHJ tashkil qilib, sportchilar sog'lig'ini monitoring qilishga mo'ljallangan 2 dona aslida etkazib berilmagan maxsus uskunalar uchun federaciyadan 197 mln. so'm mablag'ni jamiyat hisobiga o'tkazib, talon-toroj qilgan.
SHuningdek, federaciyaning 1-vice prezidenti X.G. federaciyaga tegishli bo'lgan korporativ plastik kartadan noqonuniy ravishda shaxsiy ehtiyojlari uchun 162 mln so'm mablag'ni echib olib, o'zlashtirgan.
Bundan tashqari, yuqoridagi mansabdor shaxslar tomonidan federaciyaga guyoki homiylarni jalb qilish xizmatlarini ko'rsatish haqida soxta shartnoma rasmiylashtirilib, federaciyaning 130 mln. so'm mablag'lari o'z ehtiyojlari uchun sarflab yuborilgan.
Aniqlangan holatlar yuzasidan jinoyat ishi qo'zg'atilib, tergov harakatlari o'tkazildi va sudning hukmi bilan aybdorlarga tegishli jazo choralari qo'llanildi.