Qilichbozlik. Toshkentdagi Osiyo chempionati oldidan matbuot anjumani o'tkazildi + FOTOGALEREYA
Bugun poytaxtimizda qilichbozlik bo'yicha o'smirlar va yoshlar o'rtasida Osiyo chempionati boshlandi.
4 martga qadar davom etadigan ushbu musobaqada qitamizning eng sara yosh qilichbozlari g'oliblik uchun bahs olib borishadi. Bugun bellashuvlar bo'lib o'tayotgan Singapur menejmentni rivojlantirish institutida (MDIS) musobaqaga bag'ishlangan matbuot anjumani bo'lib o'tdi. Unda Osiyo qilichbozlik konfederaciyasi prezidenti SHayx Salim bin Sulton Al Qosimi, Pan Amerika qilichbozlik konfederaciyasi prezidenti Vitaliy Logvin, MDIS rektori Jasur Salihov, O'zbekiston qilichbozlik federaciyasi bosh kotibi Gulnora Saidova, shuningdek, bir qator rasmiylar va OAV xodimlari ishtirok etishdi.
Dastavval, Sulton Al Qosimi musobaqaning ahamiyati haqida gapirib o'tdi.
“SHuni alohida takidlamoqchimanki, O'zbekiston hukumati qilichbozlik bo'yicha o'tkaziladigan xalqaro musobaqalar va tadbirlarimizni qo'llab-quvvatlab, uni yuqori saviyada tashkil etishimizda yordam beradi. Buning uchun mamlakatingizga tashkilotimiz nomidan chuqur minnatdorchiligimizni yo'llamoqchimiz. Musobaqa qitamizning yosh yulduzlarini kashf etish yo'lida juda muhim”, – dedi OQK rahbari.
SHundan so'ng asli o'zbekistonlik Vitaliy Logvin xalqaro maydonda o'zbek qilichbozligining erishib borayotgan muvaffaqiyati xususida gapirdi:
“Avvalambor, men uchun qadrli O'zbekistonda bo'lganimdan mamnunman. Har gal Toshkentga kelar ekanman, ulkan o'zgarishlarga guvoh bo'lyapman. Bu mamlakat prezidenti olib borayotgan islohotlarining samarasi. Buni birgina qilichbozlik sportida ham ko'rayotganimizni alohida etirof etmoqchiman. O'zbek qilichbozligi bir necha yil avval yangi tug'ilish davrini boshladi va tez suratlarda ijobiy natijalarga erishmoqda. Zaynab Dayibekova misolida aytishimiz mumkinki, bu terma jamoa vakillarini katta kelajak kutmoqda”.
Anjuman davomida Gulnora Saidova rivojlanish strategiyasi yo'lida tuzilgan rejalar bilan o'rtoqlashdi.
“Ulkan yutuqlarga erishish yo'lida ushbu sport turining mamlakatimizdagi ommaviyligini oshirish ham juda muhim. Bu yo'lda dastlab yoshlar va o'smirlar o'rtasidagi turli nufuzli musobaqalarni o'tkazyapmiz. Ularda to'plangan tajriba orqali kelgusida kattalar toifasidagi turnirlarni qabul qilamiz. Aytish mumkinki, xalqaro federaciya hozirdanoq bir qator musobaqalarni bizga ishonib topshirmoqchi. Rejamizda kelasi yildan kattalar o'rtasidagi Jahon kubogini qabul qilish maqsadi bor”, – dedi federaciya bosh kotibi.
Anjumanda institut rektori bu kabi xalqaro musobaqalarni qabul qilish orqali talabalar orasida ommaviy sportni yanada targ'ib qilish, ularni jismoniy tarbiya va sportga keng jalb qilish ko'zda tutilganiga alohida to'xtaldi. SHuningdek, OAV vakillari ushbu musobaqa va uning atrofidagi tadbirlar bo'yicha o'zlarini qiziqtirgan savollariga javob olishdi.
Osiyo chempionati doirasida bugun o'smir qizlar rapira, yigitlar esa shpaga hamda sablya qurollarida g'oliblik uchun bahs olib borishmoqda, deyiladi MOQ matbuot xizmati xabarida.
Tadbirdan olingan suratlarni etiboringizga havola qilamiz.