МОҚ раҳбарияти Қашқадарёда ўрганиш ишларини олиб борди
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Бош котиби Ойбек Касимов, Қўмита раиси ўринбосарлари Равшан Ирматов, Азизжон Камилов, Сакен Полатов, Спортни ривожлантириш вазирининг маслаҳатчиси Аваз Каримов сафар давомида Халқ таълими вазирлиги, вилоят спортни ривожлантириш бошқармаси мутасаддилари ҳамроҳлигида вилоятдаги спорт таълим муассасаларининг фаолиятини ўрганишди.
Вилоят спортини ривожлантиришнинг истиқболли режаларига бағишланган йиғилишда Қашқадарёдаги асосий БЎСМ, ИБЎСМ, вилоят ОЗК, ҳудудий федерациялар вакиллари иштирок этишди.
Соҳадаги камчиликлар ва ечимини кутаётган масалаларни ўрганиш бўйича ўтган очиқ мулоқотда 23 май куни Президентимиз раислигида ўтган видеоселектор йиғилишида кўтарилган мавзулар, унда белгиланган вазифалар ижросини амалга ошириш тизими муҳокама қилинди.
Шунингдек, унда давлатимиз раҳбарининг жорий йил 22 апрель куни ушбу вилоятга ташрифи доирасида соҳа мутасаддиларига берган топшириқларининг бугунги кундаги ҳолати ҳам ўрганилди.
Мутасаддилар Президентимиз томонидан спорт таълимини яхшилаш, иқтидорли спортчиларни саралаш ва уларнинг захирасини яратиш ҳамда мураббийларни тайёрлаш йўналишига катта аҳамият қаратаётганини алоҳида таъкидлашди.
Бу борада юртбошимиз томонидан кеча имзоланган “Олий спорт маҳорати институти фаолиятини ташкил қилиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ва “Давлат спорт-таълим муассасалари фаолиятини мутлақо янги тизим асосида ташкил қилиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Қарорлар орқали соҳанинг қанчалик долзарб экани тушунтирилди.
Йиғилиш давомида Президент топшириғи асосида дзюдо ва таэквондо спорт турларида ёш иқтидорли спортчиларни ҳудудларда селекция қилиш бўйича ишланган янгича тизим тақдимоти ўтказилиб, уни амалга татбиқ қилиш бўйича фикр-мулоҳазалар билдирилди.
Тадбирдан сўнг мутасаддилар вилоятдаги таълим муассасаларнинг фаолияти билан яқиндан танишишди.