Boshqalar, Bolalar sporti
Mamlakatimizda "O'zbekiston talabalar sporti Associaciyasi” tashkil qilinadi
Teglar :  Talabalar sporti
Ertaga, 30 mart kuni Milliy olimpiya qo'mitasi anjumanlar zalida yangi tashkil etilayotgan Associaciyaning saylov konferenciyasi o'tkaziladi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 5 martdagi “Jismoniy tarbiya va sport sohasida davlat boshqaruvi tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida”gi PF-5368-sonli farmoni, 2017 yil 9 martdagi “O'zbekiston sportchilarini 2020 yilda Tokio shahri (Yaponiya)da bo'lib o'tadigan XXXII yozgi Olimpiya va XVI Paralimpiya o'yinlariga tayyorgarlik ko'rish to'g'risida” PQ-2821-sonli va 2017 yil 3 iyundagi “Jismoniy tarbiya va ommaviy sportni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to'g'risida”gi PQ-3031-sonli qarori ijrosini taminlash maqsadida, Respublika “Talaba” sport federaciyasi hamda Respublika “Barkamol avlod” jamiyati birlashtirilib, uning negizida “O'zbekiston talabalar sporti Associaciyasi” tashkil etilmoqda. SHu munosabat bilan ertaga, 30 mart kuni Milliy olimpiya qo'mitasi anjumanlar zalida yangi tashkil etilayotgan Associaciyaning saylov konferenciyasi o'tkaziladi.
Bugungi kunda Respublika bo'yicha oliy talim muassasalari soni jami 82 tani tashkil etadi. Ulardan 21 tasi universitet, 35 tasi institut, 2 tasi akademiya, 15 tasi filial maqomiga ega. SHuningdek, konservatoriya, oliy maktab va 7 ta chet el Oliy talim muassasalari faoliyat yuritmoqda.
Mazkur konferenciyada respublikadagi barcha oliy talim muassasalari rektorlari, prorektorlari hamda jismoniy tarbiya va sport yo'nalishi bo'yicha masul xodimlari ishtirok etadi.
Konferenciya davomida oliy talim muassasalarining sport sohasidagi faoliyati hamda voleybol, gandbol, basketbol va stol tennisi sport turlari bo'yicha terma jamoalarini shakllantirish, kelgusida ananaviy sport musobaqalarini tashkil etish masalalari kelishib olinadi.