O'zbekiston voleybol federaciyasi Los-Anjeles-2028 Olimpiadasiga tarixiy yo'llanmani qo'lga kiritish istagida
Bunday yuksalish bo'lajak Olimpiya o'yinlari yo'llanmasi uchun umid beradi.
SHu asosda Otabek Umarov boshchiligidagi MOQ rahbariyati mamlakat voleybol federaciyasining yaqin 4 yillik rejalariga bag'ishlangan taqdimoti bilan tanishdi. Rasmiylarni Ichki ishlar vazirining o'rinbosari, general-mayor, O'zbekiston voleybol federaciyasi raisining birinchi o'rinbosari Bekmurod Abdullaev qarshi oldi va mavzu yuzasidan umumiy malumot berdi.
Hozirgacha Olimpiya o'yinlarining voleybol bahslarida 12 tadan jamoa ishtirok etgan. Los-Anjeles-2028 yozgi Olimpiya o'yinlarida jamoalar soni 16 taga oshishi kutilmoqda. SHundan kelib chiqqan holda, mutaxassislar O'zbekiston erkaklar terma jamoasida imkoniyat mavjud ekanini bildirishdi.
Federaciya masullari o'z taqdimotlari davomida mintaqaviy musobaqalarda ishtirok etish orqali jamoamizning salohiyatini oshirish ko'zda tutilganini malum qilishdi. SHuningdek, sohil voleyboli dasturida ham bu boradagi imkoniyatlar ko'rib chiqildi.
2025 yil poytaxtimiz ushbu sport turida yoshlar o'rtasidagi jahon chempionatini qabul qiladi. Aynan mazkur musobaqa Olimpiya sikliga tayyorgarlik ko'radigan tarkibni aniqlab olish, xato va kamchiliklarni ko'zdan kechirish imkoniyatini taqdim etishi takidlandi.