O'zbekistonda sport yanada rivojlanadi. Nega?
Umumtalim maktablari, o'rta maxsus, kasb-hunar talimi va oliy talim muassasalari huzurida sport klublari tashkil etiladi.
“Davlat talim muassasalari huzurida sport klublarini tashkil etish chora-tadbirlari to'g'risida”gi Hukumat qarori qabul qilingani haqida Adliya vazirligining “Huquqiy axborot” kanali xabar qilmoqda.
Qarorga muvofiq, umumtalim maktablari, o'rta maxsus, kasb-hunar talimi va oliy talim muassasalari huzurida sport klublari tashkil etiladi.
Sport klublarining asosiy vazifasi etib, jumladan, umumtalim maktablari o'quvchilari uchun sport turlari bo'yicha haftasiga kamida 4 soat, o'rta maxsus, kasb-hunar talimi va oliy talim muassasalari o'quvchi va talabalari uchun 6 soatdan sinfdan tashqari sport to'garaklari mashg'ulotlarini tashkil etish belgilandi.
Sport klubiga sport klubi tashkil etilgan davlat talim muassasasida talim olayotgan va faoliyat yuritayotgan o'n yoshga to'lgan o'quvchilar, talabalar, pedagoglar va boshqa xodimlar ixtiyoriy azo bo'lishlari mumkin.