Mamlakatimizda qishki sport turlarini rivojlantirish bosqichlari xorijiy ekspertlar bilan muhokama qilindi
O'zbekiston Milliy Olimpiya qo'mitasi raisi o'rinbosari SHerzod Tashmatov qishki sport turining akrobatika yo'nalishi bo'yicha Lillexammer-1994 Olimpiadasi chempioni Lina CHeryazovaga murabbiylik qilgan mutaxassis Dmitriy Kavunov bilan uchrashdi.
Suhbatning bosh mavzusi yurtimizda qishki sport turlari, xususan, fristayl yo'nalishlarini qayta rivojlantirish masalasi bo'ldi. Unda Rossiya fristayl federaciyasi vice-prezidenti Mixail Borodyanskiy hamda Xalqaro chang'i sporti turlari federaciyasining eksperti Andrea Rinaldi ham ishtirok etdi.
D.Kavunov faoliyati davomida Rossiya va Kanada terma jamoalarida ham murabbiylik qildi. Bugungi suhbat davomida mutaxassisning tajribasidan foydalangan holda mamlakatimizda fristayl turlarini rivojlantirish bo'yicha dastlabki rejalar muhokama qilindi. Dmitriy Efimovich avvalo, iqtidorli sportchilarni saralab olish, ularning shug'ullanishlari uchun sharoit yaratish muhimligini takidladi.
MOQ raisi o'rinbosari davlatimizda qishki sport turlari rivojini yangi bosqichga olib chiqish borasidagi rejalar, “Humo arena” va “Alpomish” muz saroylarini qurish orqali dastavval ommaviy sport targ'iboti kuchaytirilayotgani haqida gapirib berdi. Suhbat davomida fristaylning nafaqat akrobatika, balki mogul yo'nalishini rivojlantirish, Toshkent viloyatining tog'li hududlarida musobaqa va o'quv-mashg'ulot yig'inlarini tashkil etish bo'yicha ham o'zaro fikr almashildi.